Da u pravu ste bolest se zove Tika.Dali je ta bolest izleciva i koliko traje to lecenje.

    Odgovoreno: 10. 03. 2007.
    • Zahvaljujem na potvrdi i izrazavam divljenje za upornost koju pokazujete u zalji da pomognete prijateljima. Tikovi predstavljaju, najcesce naucene automatizovane misicne radnje po tipu kontrakcija-dekontrakcija. Nastaju po tipu predisponiranosti, odnosno javljaju se na misicima koji su u najcescoj upotrebi, a obuhvataju pokrete koji su socijalno prihvatljivi. Najcesce, nakon pojacanja, sledi slabljenje i gubljenje, a zatim ponavljanje ciklusa do konacnog gubljenja. Tako je sa jednostavnim motornim tikovima i oni su najcesce benigne prirode i nestaju kada oslabi pritisak okoline na nedovoljno zrele mehanizme kontrole motorike. Sto tikovi duze opstaju i obuhvataju vise grupa misica, a pogotovo kada se javlja i nevoljna produkcija glasova, reci ili recenica, koje mogu biti i za okolinu i za dete neprijatnog sadrzaja, to je potreba za medicinskim ispitivanjem veca, a prognoza neizvesnija. Uzroci mogu biti raznovrsni (unutrasnji i spoljasnji), kao i terapija. Od kratkotrajnog porodicnog savetovanja, preko rada sa detetom pa sve do koriscenja medikamenata. Predlazem da mi se roditelji licno jave ukoliko su u mogucnosti ili lekaru specijalisti decje psihijatrije.