Poštovani,
    imam sina 5 god. i ćerku 8 god. Sin se često igra sa lutkama, a u vrtiću se više igra sa devojčicama, nego sa dečacima.U poslednje vreme počeo je da oblači ženine suknje i cipele. Mi smo to ignorisali, pravili se kao da ne vidimo, ali više ne možemo da izdržimo..
    Šta da radimo?

    Odgovoreno: 15. 11. 2008.
    • Apsolutno ništa, jer dečak ne pokazuje nikakav razvojni problem, ali ne mogu reći da ne naslućujem dva problematična uverenja kod vas. Prvi, strah o poremećaja identiteta (po principu "nešto mi je mnogo ženstven", na šta se kalemi strah od kasnijeg homoseksualizma), kao i insistiranje na striktnom odvajanju polnih odevnih karakteristika (po principu ("plavo za muško, roze za žensko"), dovode do čudnih roditeljskih ponašanja, koje suprotno očekivanom, obično izazovu učvršćivanje ponašanja koja im nisu poželjna kod njihove dece. Ono što trebate da uradite je da detetu omogućite da se bezbedno igra i istražuje, u šta ne spada obuvanje maminih cipela, pogotovo ne ako imaju štiklu. Sve ostalo (što spada u domen dečije radoznalosti i igre) detetu omogućava da što više obogaćuje svoje iskustvo.