Poštovani doktore,
    imam 27 godina i pre par meseci sam bila pod velikim stresom i javile su mi se aritmije i to kada se uzbudim srce preskoči jednom dvaput i prodje. Više nisam pod tolikim stresom, ali i dalje ponekada kada se unervozim ili nekada kada razgovaram sa nekim osetim da mi poskoči, ali ne kao pre. Nekada mi se i po nekoliko dana ne jave. Nisam to osetila nikada kada ležim ili radim čak i teže poslove. Radila sam ekg i nista nije pokazao, nemam pritisak, a puls mi se jedino ubrza kada se unervozim, krvna slika je u redu , visoka sam 175 i teška 57 kg i nemam nikakve tegobe, sem neprijatnog osećaja kada se to desi i problem sa kiselinom u želudcu.
    Da li imam razloga za brigu i da li će vremenom prestati ta preskakanja i da li moram da se lečim?

    Odgovoreno: 12. 11. 2008.
    • Poštovana,
      kardiolozi bi mogli precizno da vam kažu koliko ekstrasistola ("preskakanja") kardiološki zdrava osoba ima u toku dana, ali je sigurno da ih imamo i to ne spada u bolest, pogotovo što vam je i internistički nalaz uredan. Sa druge strane, u 6 napisanih rečenica 3 puta ste ste pominjali uzbuđenje, nervozu i jednom želudačnu kiselinu. Budući da osim neprijatnosti, nemate drugih tegoba pri pojavi ekstrasistole, ne treba je ni lečiti, jer svi lekovi protiv aritmija mogu imati i nepovoljn dejstva, pa ih stoga ne treba koristiti kod bezazlenih stanja, kod kojih je dokazano (obradom) da nema bolesti srca. Očigledno da preostaje da se borite protiv ljutog neprijatelja nervoze, najbolje promenom načina života. Iako je to najparadoksalniji savet koji se može dati (jer zašto bi neko živeo tako kako živi da može bolje i drugačije), on je ipak istinit. A kako to učiniti to može biti tema razgovora sa nekim profesionalcem, koji bi u prvo vreme mogao da proceni i da li je potrebna podrška nekim lekom za smanjenje nervoze. Paralelno, povećanje kondicije kroz neku fizičku aktivnost, siguran sam da bi se nekako uklopila u nove životne navike.
      Srdačno