Doktore,
    moja žena i ja smo otkrili da naš sin mastrubira u 12 god. Da li je to u redu? Takođe imam još jedno pitanje, sin mi se žalio da mu je malo kriv penis ulevo, da li je to normalno?

    Odgovoreno: 03. 11. 2008.
    • U istraživanju koje sam sproveo na 1100 adolescenata oba pola, rezultati su pokazali da oko 25% dečka počinje sa masturbacijom između 12te i 13te godine. Adolescenti će imati mnogo pitanja dok ne utvrde da im se roditelji srame, postavljaju tabu teme ili im daju nelogične i netačne odgovore. Tada su skloni da komunikaciju o osetljivim temama preusmere na vršnjake i druge osobe od poverenja. Za adolescente je logično da pitaju, a za odrase da imaju odgovor koji se tiče osnovnih znanja o izgledu i funkciji delova tela. Tako vi kao odrasla muška osoba ukoliko niste do sada primetili da određene asimetrije postoje i na licu a kamoli na drugim delovima tela, predlažem da to ispitate odmah ispred ogledala. Najuobičajenija pojava je da postoji asimetrija u izgledu mošnica, odnosno da se ne nalaze u istoj ravni. Dužina, veličina i obim penisa je izuzetno varijabilan kao i uostalom izgled, visina i obim ljudi. Samo deformacije i anomalije koje izazivaju poremećaj funkcije mokrenja i kopulacije zahtevaju stručnu konsultaciju, a u vašem slučaju samo dobru informisanost. Srdačno,