Poštovani doktore Stanković, majka sam dvanaestogodišnje i sedamnaestogodišnje devojčice. Pitanje je u vezi mladje. Zbog promena u   njenom ponašanju, u školi, u porodici, naprasno je postala lošiji đak,   odvela sam je psihologu uz njenu saglasnost, napominjem da smo porodica   gde   se o svemu priča, i citiraću vam izveštaj psihologa, uz napomenu da je dat   predlog da se obratim psihijatru, ili da uzima Bedoxin."KONTAKT SE   USPOSTAVLJA I ODRŽAVA.EKSTROVERTNA I UVIĐAVNA. NA TESTU ORGANICITETA NEMA   ZNAKOVA ORGANSKOG OŠTEĆENJA. IQ -110. U SFERI LIČNOSTI UOČAVA SE   OSLABLJENA   EGO STRUKTURA. HIPERSENZITIVNA. FRUSTRACIONO NETOLERANTNA I EMOCIONALNO   NEZRELA. CORNEL INDEX DAJE 1OO% POVEĆANJE IMPULSIVNOSTI, ŠTO UKAZUJE DA JE   KOD PACIJENTKINJE DOŠLO DO OSLABLJENE KONTROLE AFEKTA ŠTO SE MANIFESTUJE   AGRESIVNIM REAGOVANJEM. NALAZI SE U ADOLESCENTNOJ KRIZI SA INTRAPSIHIČKIM   KONFLIKTIMA, PA JE POTREBAN KONSULTACIJA PSIHIJATRA"     Meni, kao majci i laiku izgleda strašno, termini su mi poznati, a u   Kruševcu, gde živimo neznam nijednog dečjeg psihijatra.     unapred zahvalna

    Odgovoreno: 05. 10. 2007.
    •  Poštovana, uzrast u kome se nalazi vaša mlađa ćerka je biološka prekratnica  detinjstva i mladalačkog doba (dakle, početak puberteta) i predvorje  psihološke granice i ulaska u adolescenciju. Promene u ponašanju,  raspoloženju i intelektualnom funkcionisanju su očekivane i zahtevaju vreme  potrebno za individualnu adaptaciju ali i za adekvatno prilagođavanje  okoline. Iako izgleda zastrašujuće, izveštaj psihologa koji ste prepisali od  koristi je u sagledavanju intelektualnog funkcionisanja i TRENUTNIH  psiholoških slabosti. Ali, zlatno kliničko pravilo koga se pridržavam je da  ne lečim papire i nalaze već osobe, koje su mnogo više od pukok opisa  njihovog ponašanja i "ličnosti". Stoga nalaz ne bih da reinterpretiram, niti  bih na osnovu njega mogao da preporučim tretman. Radi se o stručnim  metaforama, koje su promenljivog karaktera. Odlazak kod psihijatra je  svakako prilika za ojačavanje postojećih psiholoških snaga i kreiranju novih  veština u savlađivanju slabosti. Propisivanje lekova nije u domenu rada  psihologa, kao ni postavljanje kliničkih dijagnoza kao što je adolescentna  kriza, pogotovo što se ne radi o adolescentnom uzrastu. Ukoliko u Kruševcu  nema decijeg psihijatra, možete ga potražiti u Ćupriji, a ni Niš nije "preko  sveta". Broj preko koga se možete informisati o zakazivanju pregleda je  018-238-707 (Klinika za zaštitu mentalnog zdravlja). Srdačan pozdrav