Poštovani doktore,
    Imamo ćerkicu od 19 meseci. Problem je u napadima besa koji postaju sve intenzivniji i češći i kojima ne znamo uzrok. Ona je zdrava i napredna devojčica i živi u složnoj porodici gde se oboje jako trudimo da budemo što bolji roditelji. Prvog septembra je krenula u vrtić i adaptacija je protekla odlično. U vrtiću kažu da je sve ok, da se lepo ponaša i da lepo spava. Napadi besa i plakanja počinju nekada bez ikakvog razloga, sasvim iznenada. Počinje da se izvija i valja po podu, da plače i viče Neeee. Ako ne uspemo odmah da joj skrenemo pažnju na nešto zanimljivo, posle više ne možemo uopšte da dopremo do nje. Ako hoćemo da je nosimo, ona nas grebe po licu i udara glavom, a ako je spustimo onda udara glavom o pod. Obzirom da ne znamo šta hoće, ne znamo ni šta da radimo. Nekada smo sigurni da je uzrok nespavanje, a nekada se to dešava i kada je prethodno lepo spavala. To se dešavalo i pre polaska u vrtić, ali je sad još gore. Kad napad prođe, ona kao da se isprazni, skroz se smiri, dobro je raspoložena i često se sama zaigra. Dok napad traje, probali smo da joj pričamo dok plače, da je ostavimo da se isplače i sama smiri i sve što nam je palo na pamet i više nemamo ni snage ni ideja i molimo Vas za pomoć.

    Odgovoreno: 21. 10. 2008.
    • Poštovana,
      predlažem tri stvari. Prvo, raspitajte se dobro da li su se takvi napadi događali u vrtiću. Ako nisu njoj, pitajte da li se događaju drugoj deci. Drugo, počnite da vodite dnevnik o okolnostima kada se napad dogodio) tzv. ABC pristup) A. šta je predhodilo B. kako se ponaša C. kako ste reagovali (svako ponaosob) i na kraju kako se smirila. Treća stvar, snimite video kamerom dok joj se dešava napad kao i reakciju roditelja koji pokušava da je smiri. Toliko za jednu kratku a korisnu analizu ponašanja. Tek ond bih se upuštao u konkretne predloge o pristupu devojčici od 19 meseci. S
      rdačno