Imam devojčicu koja u februaru puni pet godina. Jezički razvoj joj je na nižem nivou. Aktivan govor joj je na nivou ponavljanja reči, imenovanja predmeta, boja, slika. Ponavlja proste rečenice. Komentariše pojave i slike tipa \"Duva vetar\",\"Pada kiša\". Govor joj je egocentrican igra se sama i brblja ili ponavlja neku reč, rečenicu. Fina motorika je razvijena: precizno ubacuje kocke, niže perle, slaže puzle.Grafo motorika je takođe dobra, ali ne crta i piše po nalogu, već samo ono što ona želi. Ne postavlja pitanja. Ne odgovara na pitanja, osim na pitanja koja ja postavim. Ne gleda u oči kada joj se obrati govorom ili dodirom. Stiče se utisak da ne čuje, ali ona registruje ono što joj se kaže. Sa decom u grupi fizički kontaktira. Svoje nezadovoljstvo ne iskazuje rečima već vriskom, plačem, a ponekad i grebanjem sebe i drugih. Raspoznaje sva slova ćirilice i latinice, čak i kojim glasom počinje reč. Peva pesmice i priča recitacije i to ih brzo nauči. Zamenice: moje, tvoje, ja, ti koristi, ali onako kako ih ja izgovaram.
    Molim Vas dajte mi uputstvo gde i kome da se obratim .

    Odgovoreno: 17. 10. 2008.
    • Pošto od mene očekujete da vas uputim kome da se obratite, moram priznati da mi je lakše da prokomentarišem ono što ste iscrpno napisali nego baš ono što od mene očekujete, jer mi niste napisali gde živite. Ukoliko ste u Beogradu, možete se javiti na Institut za mentalno zdravlje u Palmotićevoj, ili na Kliniku ua neurologiju i psihijatriju u dr Subotića. Posebno predlažem da potražite dr Milijanu Selaković u Institutu za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora. Ukoliko ste bliže Nišu, možete potražiti dr Jadranku Vukićević na Dečjoj internoj klinici ili dr Olgu Milojković ili mene na Klinici za zaštitu mentalnog zdravlja.
      Srdačno