Postovani dr Stankovic,  Imamo cerkicu od dve godine. Ona je veoma aktivna i zivahna devojcica,   koja lepo raste i napreduje. Problem nam predstavlja njeno (ne)spavanje u   toku dana koje provodi sa nama, roditeljima. Kada je sa zenom koja je cuva   (i suprug i ja radimo), zaspi bez ikakvih problema i spava po 2-2,5 sata.   A   kada je sa nama, cini mi se da koristi poslednji atom snage da se   "odbrani"   od sna. Shvatam da mozda zeli da provode sto vise vremena sa nama i da   zato   ne zeli da spava i znam da u tom uzrastu pojedina deca vec preskacu dnevno   spavanje ali ja vidim da njoj san nedostaje, umorna je, "jedva gleda",   zapinje, pada, nervozna je i skroz se drugacije ponasa nego kada je   spavala   u toku dana. Pokusavali smo na razne nacine da je uspavamo ali ne ide.   Umiri   se na 5 minuta i to je sve. Pokusavali smo i da ni ne pokusavamo da je   uspavamo da vidimo koliko ce izdrzati i uvek dodje do vecernjeg vremena za   spavanje (20h) uz pomenuto nervozno i kenjkavo ponasanje. Molim Vas da nam   kazete u cemu gresimo!   ? Kako da pomognemo cerkici, tesko nam je da gledamo kako se muci kad   znamo da je i sa makar malo dnevnog sna ona vesela i raspolozena   devojcica?   Hvala unapred na odgovoru

    Odgovoreno: 28. 09. 2007.
    • Poštovani, zahvaljujem pre svega na strpljenju. Neujednačeno ponašanje vašeg  deteta u vašem prisustvu i prisustvu dadilje ukazuje da se radi o naučenom  ponašanju, a ne nekakvom poremećaju. Razlozi su najverovatnije krajnje  očekivani, jer se tokom vikenda povećava bliskost između deteta i roditelja,  pa je i potreba za produženjem trajanja odnosa razumljiva. Najčešće, radi se  o remećenju ili izostanku rutine odlaska na spavanje i uspavljivanja,  odnosno preskakanje pripreme, postepenog smanjenja aktivnosti i izostanka  jasnog signala za opdlazak na spavanje. Često se prati sat i potreba  roditelja da predahnu, a ne detetetova signaliacija kada je pospano, čime se  dobija razbuđeno i razdražljivo dete. Ukoliko se već prati sat, važno je  znati da se kod dece i odraslih faze najviše i najniže budnosti smenjuju na  90 min. tako da ako ne prepoznate kada je dete pospano, sledi druga faza  kada je uspavljivanje teško izvodljivo bez pripreme, signala za spavanje i  ponavljane rutine. Za početak promene, treba se držati pravila da ništa  bolje ne uspeva od uspeha. Odvojite jedan dan da biste uočili na koji način  dadilja uspavljuje vašu ćerkicu. Možete pogledati i video snimak ili da je  jednostavno zamolite da vam ispriča do detalja postupak pripreme i  uspavljivanja. Drugo, možete koristiti trikove - signale za uspavljivanje  (lutke koje će ona uspavati, lampicu dobre vile itd.),.i bez insistiranja i  nestrpljivosti