Poštovani dr,
    Pisala sam Vam u februaru o svom malom nećaku koji ima 20 meseci i ne ume da izgovori ništa osim \\\"mama, tata, baba, deda\\\", niti je zainteresovan za bilo šta osim gledanja \\\"Nodija\\\" (crtanog filma). Na svaku promenu sredine ili zahtev roditelja reaguje glasnim plakanjem, otimanjem, bacanjem stvari. Sada on ima 2 godine i 4 meseca, to asocijalno ponašanje je potpuno isto, s' malom razlikom što sada izgovara još reči, tj. pokušava, jer ih je potpuno nemoguće razumeti. Ima knjigu sa domaćim životinjama, i skoro sve \\\"prepozna\\\" tako što kaže samo prvi slog ili prvo slovo njenog imena. Skoro ni jedno slovo pored samoglasnika ne izgovara čisto i razgovetno.
    Čini mi se da razvoj njegovog govora teče prilično usporeno, ili se varam?
    Šta Vi predlažete?

    Odgovoreno: 11. 10. 2008.
    • Poštovana \"ujna malog sestrića\",
      sećam se da sam Vam i tada (marta) napisao da bi jedan kontrolni logopedski pregled najverovatnije otklonio sve dileme u pogledu razvoja govora vašeg sestrića. Sada bih dodao da bi i pregled kod dečjeg psihijatra ili psihologa bio od pomoći, ali se bojim da osim vaše zabrinutosti niko drugi i ne pokazuje interesovanje za pomoć detetu. Mnogi oblici izmenjenog ponašanja dece i nisu posledica nekog razvojnog poremećaja, već zanemarenosti stimulisanja detetovog razvoja, ali je za razrešenje svih dilema potrebna konsultacija (ne internet konsultacija, već fizički odlazak) kod stručnjaka.
      Srdačan pozdrav