Da li je tačno da sposobnosti, kao npr. sposobnost da podignemo jednu obrvu, dete može da nasledi samo od svojih roditelja?

    Odgovoreno: 11. 10. 2008.
    • Iz Vašeg preskromnog pitanja pokušaću da ukažem na dva pravca razmišljanja. Jedan se tiče neurologije, praktičnijeg pristupa u vezi Vašeg pitanja, a drugi psihologije, više teoretski i informativni. Dakle, ne znam u kojoj meri genetika utiče na mogućnost pozicioniranja jedne obrve (fiksiranog), ali znam da postoji urođena spuštenost kapka drugog oka (ptosis congenitalis simplex), pa tako naizgled podignutost jedne obrve ustvari može biti odraza spuštenosti (slabosti) kapka drugog oka. Moguće je i da je nejednaka pozicija obrva deo opšte asimetrije lica. Otuda napominjem da je potrebno potražiti konsultaciju dečjeg neurologa kako bi se ta dilema razjasnila. Drugi aspekt gledanja na učešće podizanja i spuštanja obrva je veoma značajno polje u psihologiji dekodiranja emocionalnih stanja ljudi. Pokreti obrva zajedno sa drugim delovima lica čiji su mišići delom pod kontrolom cenatara nad kojim volja nema uticaja, već emocije, zajedno učestvuju u spontanom odražavanju emocionalnog stanja osobe, ali i istovremeno služe kao komunikacioni signal drugim osobama kako emocionalno da dožive drugu osobu. Za sada, držite se prve oblasti i potražite savet dečjeg neurologa koji bi tu asimetriju (kada je vidi) mnogo bolje mogao da objasni od dečjeg psihijatra.