Imam 17 god. i nekoliko godina unazad ima problem sa znojenjem dlanova obe ruke i drhtanje u celome tjelu, najizraženije drhtanje na rukama i nogama, ne zavisno da li sam uznemiren ili ne. Bio sam kod psihijatra i lečio me 2-3 mjeseca sa terapijom Persen forte, Asentra i vitamin B6, ali bez rezultata. Sve laboratorijske nalaze i tiroksin hormon su uredni.
    Molim Vas da mi preporučite što da preuzmem dalje.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 08. 10. 2008.
    • Poštavani mladiću,
      udruženost znojenja dlanova i podrhtavanje po celom telu u stanjima strepnje, straha, išekivanja, uzbuđenosti nisu nikakva nenormalnost, već realnost senzibilnih osoba. Visok stepen uzbuđenosti se kod takvih osoba odražava na funkcionisanje onih funkcija u organizmu koje nismo u stanju da kontrolišemo, kao što je znojenje ili drhtanje. Međutim, meni ipak ostaje nedovoljno jasno koja su očekivanja trebala biti postignuta lekovima koji si uzimao jer mi o tome nisi pisao, niti koja je dijagnoza opravdala uzimanje ovih lekova. Nisi mi napisao da li osim ovih simptoma postoje još neki zbog kojih si prvenstveno išao kod psihijatra, jer bi inače drugačija terapija bila korisnija (ako je uopšte potrebna psihijatrijska terapija). Ne mogu da ti proručim da promeniš terapiju, ali ti savetujem da odeš na kontrolni pregled kod svog psihijatra i kažeš mu o neoekivanom dejstvu terapije, i pitaš da li smatra da bi možda lekovi iz grupe beta-blokatora i anksiolitika bili korisniji, kao i da ti predloži neki vid psihoterapije ako iza ovih simptoma leži preterana senzibilnost. Paralelno sa tim možeš se konsuiltovati i sa neurologom (neurolozi se bave različitim oblicima drhtanja tela) i kožnim lekarom da ti preporuči na koji način možeš umanjiti znojenje dlanova ukoliko ti je neprijatno prilikom rukovanja.
      Veliki pozdrav