Moj sin rođen februara 2002., nepravilno izgovara pojedine glasove (r,č,š,ž,dž). Kod logopeda ide  godinu dana i za to vreme je uspeo da ispravi samo (z) i (lj). Urađena mu je intervencija na podjezičnoj frenuli, ali rezultati izostaju. Pored toga ne prihvata govorne vežbe kod kuće, a na moje insistiranje ponavlja, ali se ne trudi pa tako, čini mi se, još više utvrđuje nepravilan izgovor. Deca u vrtiću (predškolskom) počinju da ga zadirkuju, on pati i povlači se u sebe.
    Šta da radim?

    Odgovoreno: 04. 10. 2008.
    • Poštovana,
      često me roditelji pitaju kako da detetu daju lek kada ono odbija da uzme. Moj odogovor je uslovite uzimanje leka nekom njemu važnom aktivnošću. Roditelji često zaboravljaju kako su bili uporni, sistematični i motivišući kada su vitalne potrebe deteta u pitanju, ishrana i navike koje treba detetu ugraditi vezane za spavanje, odmor, polazak u obdanište, predškolsko, školu, učenjem ali se zbune u nekim drugim takođe važnim aktivnostima koje dete treba naučiti. Ključ je u pravilnom raspoređivanju privilegija i ispunjavanju zahteva koje se pred dete postave. Npr. vi možete sa vašim šestogodišnjim sinom napraviti veoma jasan motivišući plan. Sagledati koje su njegove potrebe (on će vam reći, a vi napraviti spisak), a zatim vi njemu objasniti da za svaki savladan glas može računati na dobijanje onoga što je poželeo (treba voditi računa da se ne obećavaju skupocenosti jer ne treba pomešati motivisanje i isplaćivanje, što nije isto). Kako ga motivisati da svakodnevno vežba? Tako što ćete kućno vežbanje uvek postaviti pre njemu važne aktivnosti, po principu \"kada završiš sa vežbanjem moći ćeš da crtaće na ULTRI\" npr. , odnosno ako je \"Ju-Gi-O Buđenje zmajeva\" recimo u 15h, vi ćete sa vežbanjem početi u 14.15h sa kratkom pauzom posle 20 minuta, podsetiti ga da uskoro završavate i da posle može da gleda omiljenu seriju. Ako odbija da vežba, TOG DANA (ali samo tog dana, ili čak samo tu epizodu neće moći da gleda). Ukoliko odradi vežbe kasnije, moći će istog dana da gleda neku drugu epizodu ili Ju-gi-o o npr. sledećeg dana u isto vreme, da bi se ustalila rutina svakodnevnog vežbanja.
      Srdačno