Moja devojcica ima 3 godine. Normalno se razvija osim sto se jako plasi kupanja i to kada treba da peremo kosu i tusem da isiperemo kosu. Place najvise sto moze i cak moram da je drzim na ivici kade jer kad je stavim u kadu iz sve snage hoce da iskoci. Svaki dan joj perem guzu i tada ne place, ali kada treba da se kupa (zbog njenog stresa na svake 2 nedelje) uspanici se.Da li je to vec neka vrsta fobije? Da li ce se vremenom nesto kod nje promeniti? I sta vec sad preduzeti?Samo da napomenem da slican strah ima i od sisanja.
    Unapred zahvalna mama!

    Odgovoreno: 19. 02. 2007.
    • Ponasanje koje ste opisali kod vaseg deteta spada u takozvano nauceno ponasanje, i ne predstavlja nikakav psihicki poremecaj, vec najverovatnije izbegavanje neprijatnosti izazvane ranijim iskustvom, koje najcesce potice od kontakta sampona sa ocima prilikom ispiranja kose. Problem moze biti jednostavno prevazidjen promenom pristupa pripremi kupanju, promenom nacina ispiranja kose (novim sarenim bokalom i sl.) i davanjem nagrade za ispoljeno pozitivno ponasanje i hrabrost. Svakako treba pokusati i sa decjim samponima koji slabo iritiraju oci. Pranje kose svake druge nedelje, svakako pomaze da se problem odrzi, a moze i ugroziti higijenu deteta. Potrebno je postepeno skracivati razmak izmedju dva kupanja. Napomena da dete ima strah od sisanja sa punih tri godine, zahteva vise podataka, obzirom da dojenje i sisanje ne podrazumeva ocekivano ponasanje u tom uzrastu, niti treba biti podrzavano od strane roditelja. Oko daljeg konsultovanja mama mi se moze obrati svakog radnog dana u Dnevnoj bolnici za decu i omladinu na Klinici za zastitu mentalnog zdravlja u Nisu. Mr sci. dr Miodrag Stankovic, decji psihijatar

Komentari na pitanje: #12

    • Ovako se i moja cerkica ponasa. Upravo smo resili problem tako sto joj dajemo veliki peskir da prekrije oci i usi kad se tusira. Deca se plase da im voda ne udje u usi, oci i nos.

    • Postovani doktore, moje ime je luka, imam 14 godina i ja sam cesto zabrinut oko svog penisa koji je samo 9 cm. Moji drugovi se hvale kako im je veliki (a naravno i ja blefiram), ali vazda razmisljam da li je to normalno. Molio bih vas da mi sto pre odgovorite. S postovanjem, Luka.