Imam sina na 5 god. i 9 meseca. Ima problem sa govorom , ne govori, ali ima normalan glas i sluh. Često izgovara neke reči, kako mama, baba i sl,. ali ne i rečenice. Pesmice peva na svoj način (aa-a-aa-a , kao nana-na). Potpuno razume naš govor i ispunjava ono što tražimo od njega. Osim odsustva govora, zabrinjava nas i to što kad nešto hoće da uradi ili voli da gleda (najčešće automobile, motore i sl.) sav se uzbudi i ukoči i steže ruke i vene na vratu mu nabreknu. To se stezanje ne dešava u normalnim uslovima (nije nekontrolirano). Bili smo nekoliko puta kod neuropedijatra i on nam je svaki put rekao da će dete da progovori i da stezanje je uzrok hiperaktivnosi i velike želje za automobilima i sl. KTM je bio uredan. EKG i Eho srca takođe uredni. Ima velike tonzile i adenoidne vegetacije i retko diše na nos. Od rođenja ima strabizam. Porođaj je bio normalan. Kad je počeo da hoda (10 mes.) počeo je često da pada i da udara glavom na pod (mislimo da je to bilo zbog strabizma i dioptrije) zbog čega je prestao da hoda i da govori. Ponovo je prohodao u 14 meseci. Idemo kod logopeda i defektologa i oni kažu da ih on potpuno razume i da dobro napreduje u motorici ruku, jer pre nije imao finu motoriku.
    Molim za Vaše mišljenje.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 04. 10. 2008.
    • Poštovana, još jedno u horu mišljenja neće bitno promeniti pristup u tretmanu vašeg deteta već samo kao i u svakom raštimovanom horu uneti još jedan disharmoničan ton. Gledajući da ne unesem tu dodatnu zbrku, mogu da vam predložim je da se javite dečjem psihijatru, koji bi po logici stvari trebao da predloži kompletno dijagnostičko sagledavanje dečaka kroz Dnevnu bolnicu, kao i višednevnu opservaciju ponašanja, da bi se jasno odvojilo koji problem ima veze sa biološkim poteškoćama i specifičnim smetnjama u usvajanju očekivanih razvojnih veština, gde je tu mesto hiperaktivnosti, o kakvim se fascinacijama radi, a gde je tu uloga naučenih obrazaca ponašanja, a pogotovo da se sagleda i eventualna uloga alergijskih reakcija i opšteg somatskog stanja na ponašanje i razvoj dečaka.