Poštovani,
    Obraćam Vam prvi put, imam bliznakinje 9 godina. Nas tri od prvog dana živimo same, uz nesebičnu pomoć mojih starih roditelja lepo nam je. Trudnoća je bila začeta vantelesno, a za vreme mog boravka u bolnici, moj suprug se zaljubio i otišao.. Devojčica J je 2003. godine imala napad EPI, posle redovnih terapija, pregleda, snimaka od ove godine ona ne pije lek i dobro je. Druga devojčica od ove godine pije isti lek.. eftil...Kod nje osim ...tika, treptanja i prevrtanja očima nije bilo drugih problema, a zbog nalaza eeg-a i saveta lekara uveden joj je lek.Obe devojčice su super vedre, vesele, imaju svoje drugare, interesovanje i jedno zajedničko NE-INTERESOVANJE. Mrze čitanje! Bila sam loš primer, ne viđaju me često sa knjigom- vremena nikad dosta. J je vrlo dobar đak, a druga devojčica ima sve petice i sve pohvale izuzev čitanja. Učiteljica mi savetuje da ih vodim kod logopeda. Vrlo rado, ali... Radim, često moram da idem kod lekara, kontrole kod očnog, kod neurologa, eeg, pa moje posete endokrinologu, internisti jer imam hipotireozu, pa razni stomatolozi, ortopedi, proteze, pa pomoć roditeljima, ocu koji je operisao srce...
    Oprostite što sam toliko opširna, moje pitanje je kako da im pomognem sa čitanjem. Možda možemo bez logopeda? Možda je kod njih loše, neizražajno čitanje posledica što to ne vole, a ja ih ne teram dovoljno. Možda ima neka literatura, vežbe koje primenjuju logopedi? Ako je jedino rešenje ipak logoped, molim Vas da mi kažete koliko poseta logopedu zahteva ovo učenje...3, 5, 10...

    Odgovoreno: 01. 10. 2008.
    • Poštovana,
      predlažem da krenete od školskog pedagoga a ne od logopeda. Ukoliko devojčice imaju problema sa čitanjem, a zbog toga ne treba sebe da optužujete jer njihovo usvajanja veštine čitanja ne zavisi od toga koliko vi čitate i da li vas u tome imitiraju, već od specifične sposobnosti mozga da usvaja slike slova i memoriše ih na specifičnom lokalitetu u mozgu. Zbog razvojnih smetnji zbog kojih ste devojčice i vodili dečjem neurologu, nije neočekivano da se ta specifična sposobnost učenja čitanja nešto drugačije razvija nego što je očekivano, ali za proveru eventualnog postojanja tzv. disleksije, potrebno jeda devojčice pregleda pedagog (a mogu i d.psihijatar i psiholog), a ne logoped. Logoped je zadužen za pomoć u savladavanju govora, a pedagog će pomoći specifičnim savetima kako da se zaostatak u učenju čitanja što efikasnije sustigne. Dakle, ako postoji problem potrebno ga je rešavati odgovorno, a ne upornim teranjem na nešto što devojčice možda nisu u stanju na uobičajen način da usvoje.
      Srdačno