Sin ima 8 godina. Pre 7 dana došao je iz kupatila i rekao kako čuje neke glasove u glavi i kako mu je zatim isti taj glas rekao da to meni ne govori. Danas je ponovo rekao da mu je glas rekao (dok je igrao video igricu) pobedi, pobedi. Zdrav je, inteligentan, veseo, druželjubiv dečak. Pri tom je preosetljiv i jako vezan za mene. Imam mlađeg sina (4,5god.), koji je potpuno različit. Lepo se slažu.
    Pomozite mi ako ste u mogucnosti. Da li je takvo ponašanje normalno za njegov uzrast ili treba da se nekome obratim?

    Odgovoreno: 01. 10. 2008.
    • Pojava glasovnih halucinacija kod dece nije nužno odmah i znak ozbiljnog duševnog poremećaja, čak naprotiv neka istraživanja pokazuju da pojava glasova kod dece se jednom ili više puta javi čak kod 45% dece uzrasta do 12 godina. Međutim, ozbiljno treba shvatiti pojavu više glasova, osluškivanje njihovog razgovora, a pogotovo kada glasovi imaju imperativni, odnosno zapovedni sadržaj, jer onda dete može zanemariti realanost i postupiti onako kako mu glasovi govore. Davanje ozbiljnih tumačenja i značenja onom što ima glasovi govure, a pogotovo ometanje u svakodnevnom životu, predstavlja nesumljivo povod za obraćanje dečjem psihijatra, koji će u razgovoru i pregledu psihičkog funcionisanja dečaka biti od koristi u daljem planiranju pristupa dečaku i eventualnom tretmanu.