Moja ćerka ima 5,5 godina i odnedavno sam primetila da je počela da masturbira tako što leži na jastuku ili nekoj igrački. Kad je pitam šta   radi, kaže "ništa, samo ležim na jastuku".   Razvela sam se kad je imala 1,5 godina, a već dve godine živim sa drugim   čovekom koji se divno slaže sa njom. Mislim da je to počelo ovog leta -   tri   meseca nije išla u vrtić, bila je kod bake (gde je i spavala- pa je i baka   uhvatila jednom - ostavila je samu u sobi da gleda crtaće i onda naišla,   vikendom je bila sa tatom, tako da smo nas dve jako malo vremena provele   zajedno. Sada smo uhvatili neki ritam, krenula je u pretškolsko, ja se   trudim da sedim pored nje dok ne zaspi, i ujutru da ustajem pre nje, dakle   da je ne ostavljam samu, sklonila sam joj i igračkice i jastuke, ali   naročito za igračkicom (plipanom) pati pre spavanja, onda joj dam igračku,   ali sedim pored nje dok ne zaspi pa sklonim. To je moj pokušaj da je   sprečim   da to čini, ali može li se naći uzrok i to zaustaviti. Da li treba   razgovarati sa njom, šta u stvari da radim?
    Hvala

    Odgovoreno: 10. 09. 2007.

    • Već sam na ovom mestu odgovarao na pitanje vezano za tzv. ¨infantilnu  masturbaciju¨, kojoj zbog nedovoljne razvijenosti mišljenja na tom uzrastu  nedostaju seksualne fantazije tako da ponašanje može podsećeti na  masturbaciju. Takva ¨masturbacija¨ nema funkciju regulacije seksualnog  uzbudjenja, ali može imati funkciju rasterećenja od telesne napetosti. To  neka deca rade i to ne predstavlja nikakvu nenormalnost i zato takvo  ponašanje ne treba kažnjavati, već pokušajte da uočite koje su situacije  pokretači takvog ponašanja. Usamljenost, dugotrajni konflikt (lični,  porodični, vršnjački) i visoka napetost, samo su neki od razloga zbog kojih  može doći do funkcionalnih poremećaja ponašanja. Ukoliko devojčici nametnete  izbegavanje onog što vam se čini masturbacijom to neće biti u redu jer vam  ona govori da ne radi ništa više od ležanja na jastuku, a vaše insitiranje  na tome da radi nešto nedopustivo može izazvati stid i krivicu. Zato, kao  što sam i ranije pisao, verujem da je najbolje umanjiti mogućnost takve  aktivnosti tako što ćete više zajedničkog vremena provoditi sa njom u  relaksirajucim aktivnostima i razgovarati o njenim problemima. Blago i  nenasilno fizičko sputavanje koje činite prilikom uspavljivanja je u redu i  najverovatnije će se pokazati kao prolazna pojava, što i najčešće jeste u  tom uzrastu. Ukoliko ona ne može da se odrekne te aktivnosti, ili je ometa u  obavljanju svakodnevnih obaveza i igri, ili nije jedini vid ispoljavanja  neuobicajenog ponasanja, svakako je potrebno potražiti i stručno mišljenje u  ličnom kontaktu sa d.psihijatrom