Poštovani,
    radim kao učiteljica u gradskoj osnovnoj školi gde vodim 3. razred. Od 1.septembra sam dobila još jednog dečaka koji je doselio iz centralne Srbije. Dete ima neznatnih problema u socijalizaciji u smislu da ne može da prati brzinu rada ostalih učenika, ali mislim da može radom postići solidan uspeh. Međutim, sada imam mnogo veći problem, jer taj dečak seksualno napastvuje, na najružnije načine, ostalu decu u razredu i to isključivo dečake. Roditelji ostale dece mi se žale da im deca dolaze kući uplašena, jer im drug preti na različite načine ukoliko ga odaju. Njegovi roditelji to objašnjavaju time da imaju saznanje da gleda kasete sa pornografskim sadržajem sa susedom koji ima 30 godina. Pošto škola nema psihologa, već samo pedagoga volela bih da dobijem Vaše stručno mišljenje o ovom problemu pošto se situacija nije popravila ni nakon svih obavljenih razgovora. Teško mi je da shvatim da dete od 9 godina ima tako izražen seksualni nagon i da ima potrebu da neprestano dodiruje svoj polni organ.
    Molim Vas da mi što pre odgovorite da bih znala šta mi je činiti.

    Odgovoreno: 26. 09. 2008.
    • Poštovana,
      kamo sreće da je više ovakvih reagovanja i zabrinutosti sa neprimereno ponašanje dece koje ne treba prikrivati i zataškavati, jer izvor takvih problematičnih obrazaca ostaje netaknut. Po definiciji Svetske zdravstvene organizacije, taj dečak je izložen seksualnom zlostavljanju od strane tog suseda, a zanemarivanju od strane roditelja koji imaju saznanje o izloženosti dečaka zlostavljanju, ali ne reaguju na adekvatan i zaštitnički način. Vi i ja kao profesionalci u svom poslu, a koji podrazumeva svakodnevni kontakt sa decom i porodicama, dužni smo da reagujemo i svoju sumnju iznesemo pred stručni tim ili lično prijavimo sumnju na zlostavljanje nadležnom Centru za socijalni rad. Dakle, treba reagovati u interesu i tog dečaka, njegove prodice i ostale dece, jer u protivnom se postaje puki posmatrač (pa čak i saučesnik) u nepravednog i štetnog postupanja prema detetu.
      Srdačan pozdrav