Piše Vam otac troje dece: najstariji Uroš, šest godina ima problem, ne može da savlada strah koji je prisutan, kako danju, ali u većoj meri noću. Budi se noću, plače, vristi, bunca, zove. Na pregledu kod psihijatra 24.09.2008.god. postavljena je Dg: Pavor nokturnus.
    Molim Vas da mi odgovorite šta može da bude uzrok i posledica bolesti?

    Odgovoreno: 26. 09. 2008.
    • Ukoliko od psihijatra niste dobili dovoljno informacija o Pavor nocturnus-u. ili noćnom strahu, to možete učiniti putem interneta, pa predlažem da kao ključne reči ukucate upravo \"noćni strah\" i dobićete tekstove na srpskom ukoliko ne čitate engleski. Ja ćuiskoristiti prostor da vam dam nekoliko praktičnih saveta o reagovanju. Pošto se noćni strah često javlja nasledno, odnosno obično prema dobijenim podacima, jedan od roditelja je takođe u mladosti imao prolaznu epizodu noćnog straha, a koja je vremenom nestala, onda je logično i biti strpljiv. Samo je potrebno u atacima straha nežno prigrliti dečaka i ne pokušavati da ga probudite, niti sa dramatičnim polivanjem vodom, šamaranjem i sl. Ono što najviše pomaže je uvođenje smirujućeg rituala uspavljivanja i odvajanje iz roditeljskog kreveta. Sa druge strane, vi ukazujete i na pojavu straha danju onda je potrebno razmotriti i dijagnozu generalizovanog anksioznog poremećaja. Međutim, sve to zajedno vama ne govori mnogo, ali je svakako potrebno da njegovom psihijatru detaljnije opišete o kakvim se strahovima radi u kojim situacijama, koliko traju i na koji način prolaze, kao i šta se generalno događa u dečakovom životu, kakve aktivnosti ima, kakvu hranu jede i kakvi su mu rituali smirivanja i uspavljivanja.
      Srdačno