Molim Vas za odgovor što pre!
    Na koje sve načine da pomognemo našem osmogodišnjem dečaku da prevaziđe posledice silovanja. Objasnite mi šta nas sve čeka a i njega dalje kroz život obzirom da je bio žrtva jednog pedofila.
    Hvala.

    Odgovoreno: 22. 09. 2008.
    • Poštovani, seksualno zlostavljanje, pogotovo silovanje nikako ne spada u očekivano iskustvo bilo koje osobe, a kamo li osmogodišnjeg dečaka. Takav događaj najčešće je i istovremeno i traumatsko iskustvo, a ona imaju svoje kratkorone (brzo vidljive) i dugoročne (odložene) posledice, koje osim što zavise od okolnosti samog događaja, zavise i od reakcije okoline, Reakcije dece u masovnim katastrofičnim događajima (potonuće broda, zemljotresi, otmice, teroristički napadi, vršnjačka ubitva u školama) pokazuju da su deca različito ispoljavala simptome traumatizacije i da su u najvećoj meri zavisili od crta ličnosti (osetljivosti) samog deteta, reakcije roditelja i brzine pružene psihološke i fizičke pomoći. Kod seksualnog zlostavljanja, najvažnija stvar je da se ono prekine. Zatim je potrebno da stručno lice (dečji psihijatar ili dečji klinički psiholog, još bolje ukoliko je specijalizovan i za zaštitu od zlostavljanja, a takvi lekari i psiholozi rade u Beogradu, Nišu i Novom Sadu), sagleda da li postoje simptomi posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSD) koji se u ispoljavanju razlikuju od ispoljavanja kod odraslih. Istovremeno je potrebno započeti i porodično savetovanje i suportivni individualni psihijatriski tretman u sprečavanju pojave dugoročnih posledica kojih se bojite, ali koje niti su specifične, niti se nužno moraju pojaviti. Pošto se radi i o krivičnom delu, potrebno je voditi računa i o pripremi deteta za eventualno suočavanje i ispitivanje, kako ne bi došlo do retraumatizacije, odnosno snažnog podsećanja na traumu koje bi imalo slično dejstvo kao i sama trauma bez adekvatne pripreme. Srdačno