Moj sin ima 7 god.Vec godinu dana u nazat ja i supruga "sumljamo"da mastrubira.U pocetku smo mislili da je to normalno,da upoznaje svoje telo,a sada vise nismo sigurni ni usta!Molimo vas da nam pomognete i kazete da li je to normalna pojava ili bi trebali da potrazimo stucnu pomoc!
    Zahvalni unapred zabrinuti tata i mama.

    Odgovoreno: 04. 03. 2007.
    • Ljudsko seksualno ponasanje je pod kontrolom bioloskih programa i tu priroda ne prepusta okolinskim ciniocima mnogo prostora iako varijacije nisu iskljucene. Pre svih u smislu ranog pocetka puberteta i razvoja genitalnog aparata. Medjutim, seksualno ponasanje kao i svako ponasanje ima 3 komponente: motornu, emocionalnu i kognitivnu. Kod infantilne masturbacije nedostaje kognitivna, odnosno zbog nedovoljne razvijenosti misljenja u uzrastu u kome je vas sin, motorni akt koji podseca na masturbaciju, a koji izaziva zadovoljstvo nije pracen seksualnim fantazijama kako je to uobicajeno. Dakle, takva masturbacija nema funkciju regulacije seksualnog uzbudjenja, ali moze imati funkciju rasterecenja od telesne napetosti. Ono sto deca rade i ne predstavlja nikakvu nenormalnost je dodirivanje genitalija prilikom uspavljivanja i slicnih aktivnosti gde je opet u funkciji relaksacije. Umesto sto sumnjate, mislim da bi bilo korisno da sa decakom otvoreno razgovarate o svemu (pa i o vasim sumnjama) i porazmislite o mogucim povodima za takvo ponasanje. Zapamtite, da bi dete otvoreno razgovaralo sa vama morate zaraditi njegovo postovanje i poverenje. Ukoliko masturbira, to svakako ne kaznjavati, vec pokusajte da uocite koje situacije su okidaci za takvo ponasanje. Ponekad, ono je pokrenuto rano u detinjstvu zbog raznih medicinskih intervencija i posebne nege genitalne regije i manipulacije genitalijama. Psiholoski, usamljenost, dugotrajni konflikt (licni, porodicni, vrsnjacki) i visoka napetost, skretanje paznje na sebe, osujecenja, samo su neki od razloga zbog kojih moze doci do funkcionalnih poremecaja ponasanja. Klasicno pravljenje liste nagrada koje ce osvojiti izbegavanjem masturbacije nije uputno jer ne znate da li masturbira, a njeno nametanje moze biti averzivno i izazvati stid i krivicu. Zato, najbolje je umanjiti mogucnost takve aktivnosti tako sto cete vise zajednickog vremena provoditi sa dacakom u relaksirajucim aktivnostima i razgovarati sa njim o njegovim problemima i pomoci mu da ih efikasnije resava. Ukoliko decak ne moze da se odrekne te aktivnosti, ili ga ometa u obavljanju svakodnevnih obaveza i igri, ili ona nije jedini vid ispoljavanja neuobicajenog ponasanja, mozete me potraziti u Dnevnoj bolnici za decu i omladinu Klinike za zastitu mentalnog zdravlja.