Poštovana,
    imam ćerkicu od 3,5 godina. Napredna je, zdrava, vesela i veoma brbljiva. Počela je rano da priča (oko 9. meseca). Priča lepo, jasno, razgovetno. Problem je što u poslednja dva meseca, dok nije isla u vrtić, gledala dosta crtaća. Sada je u fazi da ih "živi". Omiljeni su joj 101 dalmatinac i mnogo voli životinje! Dešava se da po čitav dan prepričava crtaće, laje, mjauče, čak počinje da me liže, umesto ljubi. Kada je pitam kako je u vrtiću, ona vrti svoj film iz crtaća! Do sada je umela da se zaigra, crta, piše nešto, boji, a sada je sve to zamrlo, kao da je više ništa ne interesuje, nema strpljenja. Interesuje me da li je ovo samo faza i kako da se ponašam? Vrlo je pametna i sve fraze iz crtaća veoma vešto ume da u potrebi u kontekstu u stvarnom zivotu!
    Unapred zahvalna
    Zabrinuta mama

    Odgovoreno: 22. 09. 2008.
    • Poštovana, raspitajte se o ponašanju vaše devojčice u vrtiću i njenom odnosu sa drugom decom. Ukoliko je ponašanje selektivno i ograničeno samo na ponašanje u kući, ne radi se o poremećaju već novoj fazi kombinovanja straih navika i novih elemenata ponašanja. Ukoliko je u obdaništu, u komšiluku, na ulici, prodavnici, njeno ponašanje slično kućnom, potrebno je da dečji psihijatar ili psiholog sagleda koliko vaša devojčica razume šta se od nje očekuje u određenim socijalnim situacijama, da li se radi o nemogućnosti razumevanja ili većem uticaju crtaća nego roditelja u učenju kako se treba ponašati. Npr. deca sa 3 godine mogu npr. veoma dobro razumeti da se svećice gase na rođendanskoj torti, ali ne i u crkvi, ali ih tome treba naučiti. Takođe, mjaukanje i lajanje je dobar znak sposobnosti imitiranja, ali celodnevna fasciniranost i suženo interesovanje nije. Dakle, najverovatnije nova faza, ali ćete mi javiti više detalja za bolju sliku. Srdačno