> Imam kcer koja je 1998. godiste. Pre dve godine, pojavili su joj se tikovi i to prvo zmirkanje, pa zatim trzji glavom u stranu, pa nakon toga je trzajima glave dodala i glasovni tik :"Iii...", pa se zatim pojavio i jos jedan glasovni tik "groktanje", tu je bilo i prilikom hoda ritualnog pokreta u vidu skackanja sa jedne noge na drugu i korak unazad i sve se to se vrtelo u krug do dana danjasnjeg, samo u razlicitim intenzitetima. Od februara ove godine s tikovima je pocela manje u pogledu javljanja istih, to jest isti su se javljali redje da bi zatim nekoliko dana prestali pa se opet pojavili. Da ne zaboravim da Vam spomenem da kada su joj se tiku trzanja glavom dodali i glasovni tikovi da je iste imala na svakih deset do petnaest sekundi i da je to trajalo skoro tri nedelje. Od februara ove godine kao sto sam vam napomenuo do dana danasnjeg tikovi su se javljali periodicno i nisu bili jakog intenziteta, sve do zadnja 3 dana. Sada ponovo pocinje da grokce i smrkce i to na svakih pet do sest sekundi plus je jako tuzna, rasejana i stalno place. Govori mi da nije bolesna, da ce da je drugari u skoli zadirkivati zbog tikova, da nece imati skim da se igra i da se druzi. Do sada u skoli od dece je niko nije zadirkivao. Ona je odlicna ucenica i trenira karate vec 3 godine. Da vam napomenem da smo dete odveli kod doktora odmah kada smo primetili te tikove. Radjen joj je EEG mozga i nalaz je bio uredan, a nama je receno da je dete hiper senzitivno, da je inteligentno i da su to razlozi zbog koih ima tikove, te nam je preporucena terapija kod decijeg psihologa gde smo je i vodili dok nam doktorka nije rekla da dete vodimo u BG. Dete smo odveli u Beogradu na decijoj psihijatriji, gde su je pregledeali deciji psiholog, psihijatar i dr. Odgovor je bio da je dete zdravo i da ima tikove na koje mi ne treba da obracamo paznju. U Beogradu smo isli na kontrolu na svakih 15 dana. kao terapiju su joj dali pola tablete ''anafranil''. U porodici zivim sa suprugom i mladjom kcerkom 2003. godiste. Kao porodica smo stabilni, ne svadjamo se, ne tucemo decu i pruzamo im malte ne sve sto zazele. Njoj kada ima tikove ne spominjemo to u vidu upozorenja da prestane s tikovima, ujedno pridrzavamo se svih uputstava koje su nam dali doktori. Interesuje me koliko dugo ti tikovi mogu da traju i koje su posledice od istih ako se ne izgube do puberteta. Da li je potrebno da detetu radimo skener glave u slucaju da EEG nije bio dovoljan. Kada sam bio u Beogradu kod doktorke je dosao jedan decak (im oko 16 godina) sa majkom, koji je imao totalno isti tik trzanja glavom kao moja kci i njega su ostavili na odelenju. Kada sam usao kod doktorke i rekao joj da i moja kci ima isti taj tik ona mi je odgovorila da to nije to i da ovaj decak ima nesto drugo. E pa to drugo mene i plasi. Supruga veoma tesko podnosi ovako ponasanje deteta, a i ja sam pokusao da se nekako borim sa tim govoreci sebi da ce proci, da tikovi traju do dve godine i da ce proci, ali verujte mi na sam postao pesimista i da mi je sve teze i teze da gledam svoje dete kako se ponasa ipati, a narocito sada kada je jos vise sazrela i shvata posledice svojih tikova.

    Odgovoreno: 24. 08. 2007.

    • Postovani, Kombinacija motornog i glasovnog tika, svakako da zasluzuje paznju i kontinuirano pracenje. Ukoliko kombinacija tikova nije opservirana tokom ambulantnog pregleda, predlazem da napravite video snimak u dogovoru sa vasom devojcicom. Dva su razloga. Prvo, moze se iskoristititi u sto kompletnijem medicinskom pregledu, a kao drugo, od koristi je u primeni specificnog HRT terapijskog programa (Habit Reversal Therapy) o kome mozete naci ponesto i putem interneta. Obzirom da je pogorsanje nastalo od pre nekoliko dana, predlazem da ponovite pregled kod decjeg psihijatra. Ono sto meni ostavlja nejasnocu i pored zaista detaljne istorije problema, su najmanje 3 nelogicnosti. Prva, da se kombinacija slozenog motornog tika kako ste ga opisali sa jednostavnim glasovnim tikom opise kao zdravo stanje. Nije mi jasno zasto je detetu ukljucena terapija ukoliko je receno da je zdravo i da ne obracate paznju, uz odlazak svakih 15 dana na lekarsku kontrolu. Ukoliko nema indikacije, nema ni terapije. Takodje, nije mi jasno sta joj to govorite (a nije upozorenje) iako je savet lekara bio da ne obracate paznju na tikove dok ih ona ima, bez obzira koliko vas oni uznemiravaju? Akutno pogorsanje, (koja se kod tikova smenjuju sa poboljsanjima), kao i navedene nelogicnosti, razlog su zbog kojih treba napraviti kontrolni pregled i otvoreno razgovarati o navedenim nelogicnostima i daljem nastavku tretmana i prognozi.