Imam dečaka od godinu dana. Kada je imao 7 meseci fizijatar mu je postavio dijagnozu F82. Motoriku je dosta popravio, sada već puzi, ustaje, pokušava da hoda držeći se uz nameštaj. Pre mesec dana doktorka mu je promenila dijagnozu u F83. Koliko je to ozbiljno? Da li je moguće kod tako malog deteta utvrditi zastoj u intelektualnom razvoju? Kakve su prognoze? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 22. 09. 2008.
    • Poštovana, verujem da je promena dijagnoze sa F82 na F83 znak ublažavanja dijagnostikovanog problema. Sa godinu dana dete je pre svega motorno a ne intelektualno biće, ali je moguće sagledati i te klice intelektualnog razvoja na tom uzrastu. Ipak dominantna oblast sagledavanja je motorika, a za vaše dete najvažniji lekari su dečji fizijatar i dečji neurolog, a ne dečji psihijatar. Ukoliko ste iz Niša, preporučujem da vaše dete svakako pregleda docentkinja Lidija Dimitrijević kao vrhunski profesionalac u oblasti dečje fizijatrije. Srdačno