U poslednje vreme mnogo se govori o poremećajima paznje kod dece (ADHD). Ovaj problem se javlja oko 7. godine, zanima me de li postoji mogućnost da se taj problem javi u srednjoskolškom peridu ( ili da nije primećen ranije ) ali u blažem obliku i da se razvije u narednih nekoliko godina kada potencijalnom obolelom počinje zaista da stvara probleme? Uzimajući u obzir simptome koje doktori vezuju za ADHD javlja se sumnja da ovaj problem postoji kod dotične osobe i nadam se da će te pomoci da je otklonimo ili bar usmeriti u pravom smeru, smeru rešavanju ovog problema!

    Odgovoreno: 28. 05. 2008.
    • U pravu ste da se u poslednje vreme KOD NAS govori o ADHD (poremećaj pažnje sa hiperaktivnošću). Za decu sa ovim poremećajem važi opis da su to ona deca sa kojom ne želite da se druži vaše dete. Poremećaj je u svetu odavno poznat, a kod nas se poslednjih godinu dana značajno češće prepoznaje jer se pojavio lek na našem tržisštu, a sa njim i marketing. Inače, deca su u ranije imala ovaj problem. Hiperkinetski poremećaj je najčešće uočljiv od ranog detinjstva (često roditelji kažu da je dete još u stomaku bilo veoma aktivno, ili da čim je prohodalo da je odmah počelo i da trči). Na žalost, još češće se hiperkinetski poremećaj ne dijagnostikuje pre polaska u školu, što zbog neprepoznavanja poremećaja, što zbog minimiziranja i nalaženja različitih opravdanja za neobuzdano, impulsivno, nepromišljeno i dezorganizovano ponašanje deteta. Ukoliko se hiperkinetski poremećaj ne leči ili detetu ne pomogne, školovanje postaje noćna mora i za dete i za roditelje. Dete procenjeno kao prosečno ili nadprosečno inteligentno ima loš uspeh, beži sa časova, prekida školovanje, postaje neraspoloženo, utučeno i često sklono zloupotrebi psihoaktivnih suptanci i izazivanju nezgoda u socijalnim interakcijama, pre svega zbog nepažnje, a ne zbog namere da drugima napakosti. Dakle, poremećaj ima početak u ranom detinjstvu i tokom razvoja menja svoje lice, pri čemu tokom detinjstva pored impulsivnosti kod dečaka dominira velika pokretljivost, a kod devojčica pričljivost, dok u adolescenciji u oba pola dominira poremećaj pažnje i često poremećaj raspoloženja. Svakako, za detaljniji opis kliničke slike, toka, prognoze i terapije moćete čitati i na sajtu STETOSKOP, ali i na drugim specijalizovanim web stranicama. Srdačno