1. Bračni problemi u komunikaciji

    Pitanje broj: #132073

    Živim sa suprugom 2 godine i godinu dana smo u braku, imamo slatkog dečaka od 9 meseci. Postoji veliki problem u našoj komunikaciji. Kad god se desi neki problem, on je uvek u pravu, a ja sam žrtveno jagnje koje je sve započelo. Čim ja krenem sa pričom sta mi je zasmetalo u našem odnosu nastaje haos. On se ljuti, počne da besni i kaže kako ga ja namerno nerviram, jer sam takva žena, žena koja želi da se svađa. To mi je totalna besmislica, jer ja znam ko sam i kakva sam po prirodi. On jednostavno za sebe i svoje potrebe uvek nađe opravdanje i to je tako, a da li detetu nešto treba o tome jednostavno ne razmišlja, bilo da se radi o hrani ili o nekim drugim stvarima. Njegovo oružje je: "Ja radim", pa može da ima sve što on zamisli. A ja sam žena i ja zarađujem manje od njega. Sve manje imam strpljenja za naš odnos jer je par puta i fizički nasrnuo na mene. Razmišljam šta da radim?

    Odgovoreno: 01. 10. 2015.
    • Ono što navodite u pismu već su znaci zloupotrebe moći Vašeg supruga nad Vama i postavljanju Vas u inferiornu poziciju u odnosu na njega. Ovde se radi, rekla bih, o njegovoj potrebi da dominira u odnosu, a istovremeno možda i o ličnom osećaju inferiornosti koji na ovaj način kompenzuje. Međutim, to je nešto što mu Vi, svesno ili nesvesno, dopuštate svojim stavom kao i potrebom da se borite sa njegovim stavovima što znači da i Vi, ustavari, u sebi posedujete neku vrstu agresivnoti koja pak, privlači njegovu agresivnost. Rešenje je u razumnom razložnom razgovoru dve ravnopravne i odrasle, zrele, osobe. Ako on smatra da ste manje vredni samo zato što zarađujete manje ili zato što ste žena, onda je do Vas da preispitate svoje sopstvene stavove i samopoštovanje. Ne dopustite sebi da se stavite u ulogu žrtve, vladajte sobom i pokušajte da u ravnopravnom razgovoru sa suprugom otkrijete u čemu leži problem i uzrok nezadovoljstva. Svađe i sukobi su indikator da je potrebno stati, umiriti napetost i dopustiti svojim sopstvenim osećanjima da vam budu oboma putokaz kako i gde dalje.