1. Patrijarhalni stavovi

    Pitanje broj: #33974

    Zabavljao sam se sa devojkom 6 godina. Došlo je do razlaza iz više razloga. Bilo je mnogo problema na kraju (trudnoća, problemi između naših porodica). Ona je bila u kratkoj vezi sa drugim, a ja sam se zaljubio u devojku sa kojom sam bio dva meseca, a onda je ona neplanirano otišla i nema uslova da se ikada vidimo, ali to je sudbina. Patio sam zbog njenog odlaska više od pola godine. Nisam želeo da se vratim prvoj vezi, jer sam smatrao da me je izdala, zabola nož u leđa, prevarila. Patrijarhalan sam i to ne mogu da oprostim. Ona me i sada ludo voli, bukvalno juri za mnom. Počeli smo da se čujemo i povremeno da se viđamo (nikada javno). Ne želim da je ženim, to sam joj rekao. Napominjem da me bukvalno jure druge devojke. Ne znam šta osećam prema njoj. Da li je to ljubav, sa povređenim ponosom, navika, ili ne znam šta. Po meni ja ne gajim nikakva osećanja prema njoj, a drugovi mi kažu da je još uvek volim.

    Odgovoreno: 16. 07. 2009.
    • Moguće je da Vam zabunu prave upravo patrijarhalni stavovi i da od drveta ne vidite šumu. Tradicionalni patrijarhalni stavovi o žensko-muškim ulogama treba da se poštuju kao deo ljudske istorije koju su ispunjavale mnoge zablude, od toga da je Eva naterala Adama na blud, preko svete inkvizicije i lova na veštice, pa sve do psiholoških zabluda da postoje dva orgazma kod žena (čime je samo unošena zbrka u seksualnost žena). Tako, stavovi o vernosti, prevari, noževima u leđa, konfliktu lojalnosti i Vašim problemima u ostvarivanju bliskosti zbog predrasuda, trebate da porazgovarate sa nekim (počnite od prijatelja koji misle da jedno pričate a drugo pokazujete), pa i sa nekim stručnim licem (ako ste u Beogradu potražite nekog rodno senzitivnog terapeuta), sa kojim biste uklonili drvo koje vam smeta da vidite mnogo dalje. Jer ako ne gajite nikakava osećanja prema njoj, ne znam ni zašto ste meni pisali, jer sumnjam da ste želili samo da se pohvalite kako ste popularni u kraju.