Uvazeni, najprije zelim da vam pozelim dobar dan. Molim vas za savjet kako bih rijesila moj dugogodisnji problem. Isla sm ja u vezi problema kod strucnih lica ali s obzirom da suprug nije zelio nisam ga mogla rijesiti. Naime, moja nada ste bas upravo sada vi. Problem je u braku. Ja imam 38, suprug 44, stariji sin 15 a mladji 11 god. Uzeli smo se prije 16 god iz ljubavi. Samo je prve dvije godine braka bilo u redu onda pocinju problemi koje ja dugo nisam shvatala jer nisam znala o cemu se radi. Zivjeli smo u zajednici sa njegovim sada pok ocem i neudatom sestrom koja dugo ne zivi sa nama. Njega je ona podigla i on je toliko potcinjen njoj da bukvalno je dolazilo do toga da ona mene kaze da sam ja zena od danas do sjutra a ona mu je sestra jer su krvno vezani. Da skratim predao se alkoholu, bio lijecen dva puta u ustanovi bezuspjesno uz svu moju podrsku i zelju. Mladjeg sina nazivam bozijim darom jer ni sama ne znam kako se rodio. Odnose od kad se on rodio nemamo a komuniciramo sasvim normalno. Medjutim njemu je receno da ce mu se desiti upravo to da ne moze da ima odnos ali on nije vjerovao. Vrijedjao, lomio stvari po kuci uzas pravio a u dubini duse znam da mu je zao. Htjela sam ga ostaviti ali sam bila vezana jer nemam ni dan danas svoj posao. Jasno mi je da nemam opravdanja za ovakav zivot ali vise ne mogu ovako da zivim jer sam imala jednog muskarca i uzivala posle dugo vremena sa njim. Znam da je to velika i kobna greska ali su emocije i seksualna privlacnost bili jaci i nisam mogla vise izdrzati. Isla bih ja i sada na konsultacije ali moj suprug ne zeli jer kaze da njemu nisu potrebne. Inace jako je zatvoren i stidljiv tako da sto se tice seksualnih tema ni kad je bio momak nismo razgovarali o njima. Molim vas dajte mi savjet. On apstinira vec sedam mjeseci ali zelje sa seksom poljubcem dodirom ili nekom njeznom rijecju vec odavno nema. Molim vas pomozite mi vi ste mi zadnja nada.

    Odgovoreno: 24. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Nadam se da ste proširili krug pomagača u rešavanju problema, jer ako vam ja zadnja nada, onda je pitanje da li vi zaista želite da požurite sa rešavanjem problema. A pitanje je i koji problem želite da rešite. Impotencija kod vašeg supruga može biti posledica alkoholizma, pa lečenjem apstiniranjem se povećava i verovatnoća za potencijom. Međutim, verovatno postoji i psihološki deo, jer 11 godina seksualne apstinencije (kako vi navodite) , jeste razlog da se o tome razgovara sa stručnjakom. Pošto vaš suprug ima svog psihijatra, pitajte njega koga bi on preporučio za takvu vrstu psihoterapijskog tretmana, kao i da li on preporučuje neku terapiju lekovima pošto su se promenile mogućnosti na tom planu od pre 11 godina.