Poštovani,
    Imam problem koji me muči 4 meseca, a već sinoć sam shvatila da moram nešto da preduzmem jer se samo neće promeniti. Primetila sam da u seksualnim odnosima sa svojim partnerom on ne postiže dovoljnu erekciju za koitus. Prvo sam mislila da mu je trema, pa smo napravili pauzu u vezi zbog drugih problema, a sinoć shvatila da mu se isto dešava. Usudila sam se da ga pitam šta mu se dešava, pošto je osetljiva osoba prilično pažljivo i taktično. On je odgovorio da ne zna, da mu se to u ranijim vezama nije dešavalo. On postigne dovoljnu erekciju pri poljupcima i maženju dok smo obučeni ali kad počnemo da se svlačimo, on automatski velikom brzinom gubi svoju erekciju, ne znam kako to da shvatim, stičem utisak da ima strah od penetracije. Ja sam razvedena, možda ima utisak i da je nedovoljno iskusan. Stvarno želim da mu pomognem, jer je emotivna veza u pitanju, on je jako nežan ovako prema meni, i što se tiče emocija, tu smo ostvareni. Imam utisak da malo pati i od veličine svog pol. organa mada meni to ne smeta, i na sve načine pokušavam da mu stavim do znanja da mi on odgovara u svakom smislu, i da nema potrebe za strahom. Ne znam kako da postupim, i da mu pomognem. Ako je samopouzdanje u pitanju, hoće li pomoći neki lek tipa cijalis ili potencijal koji bi mu dali moć da bi se postepeno otarasio tih strahova koji ga koče?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      U pozadini psihološke impotencije je najčešće strah i to strah od neuspeha u seksualnom činu što kao i kod većine socijalnih strahova dovodi do njihovog obistinjavanja pa je i lečenje naizgled komplikovano. Međutim, lečenje impotencije je postalo polje uspeha (sve je manje straha od neuspeha). Seksolozi za terapiju impotencije imaju sintagmu "prvo asercija (asertivnost) pa onda insercija (penetracija)". Dakle, potrebno je da uplašeni partner dobije dovoljno informacija o najčešćim muškim zabludama i mitovima u seksu (dužine naspram obima penisa prvenstveno) a zatim i o erogenim zonama žene, učestalosti seksualnih odnosa i sl. Drugo, način komunikacije među partnerima je od ključnog značaja za izražavanje potreba i predviđanje očekivanja partnera. Na kraju, sam odnos kada partner pokazuje impotenciju (ili frigidnost) mora biti jasno terapijski strukturisan (koliko dana, koliko dugo), od predigre, vođenja (jedan je davalac drugi primalac zadovoljstva) preko poze koja je najdelotvornija za održavanje erekcije sve do tehnika kojima se vraća erekcija. O svemu tome možete čitati preko interneta (ključne reči master & johnson therapy program) ili da se obratite stručnjaku za takvu vrstu terapije, oa koja se ugovara u prisustvu oba partnera.
      Pozdrav.