Poštovani,
    Imam 26 godina pre mesec dana sam rodila jednu slatku curicu porođaj je protekao normalno beba je hvala bogu zdrava. Po dolasku iz bolnice bilo je sve ok par dana, a onda sam ja počela da menjam raspoloženje, sve mi smeta, sa suprugom se svađam svakodnevno, sve što uradi to nije pravilno, stalno ga kritikujem. Gadno se osećam, pomozite mi da li je to depresija?
    Hvala puno

    Odgovoreno: 09. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Verujem da je Vama već bolje. U narodu je učvršćeno verovanje da žena nakon porođaja treba da oseća sreću, zadovoljstvo, euforiju i da može da radi više od onoga što je ikada radila. Međutim, uverenja se kreiraju često iz potrebe a ne iz realnosti. Realnost je drugačija, i smatra se da 50-80% žena nakon porođaja prolazi kroz određene izmene raspoloženja, emocija i ponašanja uopšte. Promene se mogu videti i pre porođaja kada mogu biti naglašeniji psihološki poremećaji koji su postojali i pre trudnoće, što zbog same trudnoće, što zbog korekcije i isključivanja dotadašnje terapije. Nakon porođaja je najčešća pojava tzv. postpartalnog bluza ili sindroma trećeg dana (jer se javlja obično trećeg dana) a karakteriše se emocionalnom labilnošću, razdražljivošću, zabrinutošću i plačljivošću bez nekog značajnog razloga. Porodilja često ne razume zašto nije uzbuđena i srećna kao što su ostali članovi familije, ili ima osećanje krivice zbog lošeg raspoloženja onda kada se od nje očekuje da bude srećna. Obično se žali na nesanicu ili preteranu pospanost, slab ili preteran apetit. Ipak, prognoza je dobra, i stanje se popravlja za najviše mesec dana, a brzina vraćanja u "normalu" zavisi i od hormonskog statusa, podrške okoline u nezi bebe, dovoljno sna, kvalitetne ishrane i drugih pozitivnih emocionalnih pristupa. Ukoliko se neraspoloženje prolongira, a javi se višednevna nesanica i kada beba dozvoljava spvanje, potrebno je potražiti stručnu pomoć, zbog čega je potrebno da ovaj odgovor pokažete i suprugu.
      Pozdrav.