Poštovani,
    imam veliki problem, u stvari ne znam ni sama kako tu pojavu da nazovem. Jer sam u totalnom bunilu i konfuziji. Sa mužem sam u braku skoro dvije godine, nazad do pet dana sve je bilo ok među nama, nikakve nesuglasice, ogromna ljubav, poštovanje. Međutim jednog dana je došao, kao da je prevrnuo svijest, počeo da mi navodi neke razloge, na primer: ti si suviše ambiciozna, što možda i jesam, abcija se uglavnom svodila na to da poboljšamo svoj život, idejama, sugestijama, a sve u cilju naše dobrobiti. Odmah je rekao da stvari ne funkcionišu među nama, da sam puna mana i da bi trebali da se raziđemo. Ubijeđena sam da ne postoji ni jedna druga žena. Znam da me voli, kao i ja njega. Do neba. Čemu takvo stanje i stav, svi oko njega mu zavide na meni, i on je to uporno tvrdio, da sam dobra, poštena, iz dobre familije, obrazovana, lijepa. Imam više nego dobre odnose sa njegovim roditeljima, koji su i sami u čudu, šta se dešava sa njim. A ja sam mu se totalno predala, i dušom i tijelom, totalno se podredila njegovim potrebama, nigdje ne izlazim, isključivo sa njim, pazim ga, brinem o njemu i bog mi pomogao ako znam šta se desilo sa njim. Dok se ovaj haos dešava, ja ne jedem, odbija mi organizam, pijem ljekove za smirenje, primam infuziju, gubim kilograme, a on kao i da ga nije briga, jedino uveče kao da mu se javi savjest pa me nazove i pita kako sam. Spava kod svojih roditelja. Odlučila sam da par dana napustim dom da se smiri, kao i ja. Još uvjek nemamo djecu, premda sam i ja to malo više gurala nego što treba, a sve zato što je jedinac i da voli djecu, baš kao i ja. Po 29 godina imamo. Molim vas da mi pomognete kako da razriješimo ovu situaciju, dođe mi da puknem i da ga otjeram do đavola, a već u sljedećem trenutku počinjem da plačem i kukam kako ga volim i da ne mogu bez njega. U katasrtofalnom sam stanju. Molim vas da mi date neke sugestije kako da se ponašam i gdje ja griješim.
    Unaprijed Vam se zahvaljujem i sa nestrpljenjem očekujem vaš odgovor.

    Odgovoreno: 20. 05. 2009.
    • Poštovana,
      vi ste sa vašim suprugom u braku skoro dve godine pa ste u kofuziji, tako da je za mene vaša situacija tek potpuni mrak. Psiholozi i psihijatri nisu vidovnjaci. Ali razumem vašu potrebu da razumete ono što se dogodilo i da umirirte svoje emocije. Ja vam mogu pomoći idejama za razmišljanje, ukoliko se do sada nije već sve smirilo isto onako naglo kako je je i "puklo". Seizmolozi (ljudi koji proučavaju aktivnost zemljine površine i zemljotresa), kažu da veliki potres najavljuje niz malih potresa koje registruju nekada samo aparati, a nekada i ljudska čula. Neke životinje su mnogo senzibilnije, pa kao da imaju posebno čulo za predosećaj potresa. Tako i emocionalnom odnosu, mi šaljemo signale (verbalne i neverbalne) koje naš partner registruje i nešto preduzima ili ne registruje i doživi paniku ili ljutnju kada se veliki potres dogodi. Pri tome je neko više a neko manje senzibilniji. Dakle, to je prva tema za razmišljanje. Koje ste to emocionalne signale propustili, predodređujući svoje aktivnosti racionalnim ciljevima zajedničke "dobrobiti", što je posao mame, da misli na dobrobit svoje dece? To što se on vratio svojim roditeljima ima simboliku i može nositi poruku "vraćam se pravoj mami, dosta mi je jedna". Nadam se da nećete shvatiti pogrešno simboliku, jer može zvučati psihoanalitičarski ružno (tim pre što ja nisam psihoanalitičar) , ali postoji jedna hipoteza da mi za partnere biramo osobe koje u važnim segmentima ponašanja podsećaju na neke bitne osobe iz naše prošlosti, ali od partnera onda zahtevamo da u novom odnosu sa nama nema sve one mane koje je ta prethodna važna osoba imala. Naravno to je paradoks, koji stvara probleme jer partner ne može da ispuni ta očekivanja savršenstva jer i sama očekuje savršenstvo od nas (još jedan paradoks jer savršena osoba nema nemoguća očekivanja) . Ukoliko vas do sada nije zbunilo i ugnjavilo ovo moje pisanje, druga ideja je dakle, da proceniti koje ste vi poruke slali svom partneru. Da li vam je zbog nedostatka dece u braku, partner poslužio kao neadekvatna zamena. Treči predlog je najmanje verovatan, ali praktičan, a to je da skrenete pogled sa visokih zajedničkih ciljeva, i spustite ga prema njegovom životu i vidite šta se u njemu aktuelno zaista događaja. Srdačno