Poštovani,
    imam gomilu problema koji bi ukratko mogli da se opišu ovako: supruga i ja smo u braku 6 meseci i nemamo seksualne odnose. Pri tom, ona ima ozbiljne probleme u komunikaciji kako sa mnom tako i sa svojom porodicom, nezadovoljna je poslom i svojim životom uopšte. Veoma je psihički nestabilna, lako se naljuti i govori kako je niko ne poštuje, ne razume i tome slično. Mislim da je i pre braka imala takvih problema samo što ja u to baš i nisam upućen. Situacija je poslednjih mesec dana kulminirala pa sad govori i da joj je sve jedno šta će biti. Porodica je pritiska u smislu "ne može to tako, mora normalno da se ponaša". S duge strane, ni popustljiv stav (moj) ne daje dobre rezultate. Ja se trudim da se prilagodim situaciji tj. njenom ponašanju ali se događa da to što je danas dobro za nekoliko dana ispadne loše. Ne uspevam da joj se približim jer me u trenucima kad je "uhvate" crne misli kojima je sklona odbacuje i svrstava sa svima ostalima. Molim Vas za savet šta da radim jer mi ponestaje ideja?
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 12. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Vi izgleda Vašu ženu previše štitite ne razmišljajući da li to njoj prija ili ne. Kako mislite da Vaša žena razvije dobru otvorenu i direktnu komunikaciju sa Vama ako Vi sa njom komuniciritate okolišavo, bojažljivo i putem posrednika (familije)? Spletkarite sa njenom porodicom i indirektno je pritiskate putem rodbine (pri tome mi ostaje nejasno da li njena porodica komentariše njen seksualni život kada govore "ne može to tako...", što je nedopstivo, jer biste pre svega Vi trebali da pomognete da im ona postavi granice između ličnih i intimnih stvari i familijarnih). Stiče se utisak da je Vaša žena ljuta na Vas zbog te Vaše dvostruke igre i nepodržavanja (iako je Vi štitite, valjda od nje same), jer ako je bolesna (depresivna i sl.) zašto joj ne pomognete utičući da ode kod lekara. A ako nije bolesna već ljuta zašto ne razmislite koji Vaši (zaštitnički) postupci je mogu učiniti takvom i šta Vi trebate da učinite da to promenite. Ukoliko nastavite da je štitite kao što sada činite, rizikujete da seksa ne bude i sledećih 6 meseci, što je manji problem u odnosu na mogućnost emocionalnog udaljavanja.
      Srdačno