Poštovani doktore,
    Danas, posle "milion i prve" svadje sa suprugom, rešila sam po prvi put nekome da se obratim za pomoć. U braku smo 3 godine, a poznanstvo i veza,  pre braka, dve. U tom periodu moj sadašnji suprug nije pokazivao ni jedan nagoveštaj sadašnjeg ponašanja. Problemi su počeli otprilike sa rodjenjem deteta, pre 20meseci. Žestoke svadje (uvek zbog sitnice), guranje od strane mog muža, bacanje stvari, razbijanje po kući, su postali deo naše svakodnevnice. Moj smiren, staložen i umirujući ton i stav kod njega izaziva još veći gnev. Vredja me užasno, priča i prebacuje mi stvari koje nikada nisam uradila...U početku sam pokušavala da jednostavno ćutim i trpim, da bi se smirio. Nije pomagalo. Smršala sam 15kg i posle svake svadje dobijem temperaturu i drhtim od straha. Napominjem da imamo rešeno stambeno pitanje, posao, završene fakultete. Nemam potrebu da ga ograničavam, sputavam u bilo čemu, ni sada ne bih mogla da se setim i jednog razloga konkretnog zbog koga se svadjamo. Najveći problem je što, posle njegovog napada histerije i besa, on neće da razgovara o tome. Posle pola sata mi pridje i zagrli me, kao da se ništa nije desilo. Molila sam ga da krenemo u bračno savetovalište, on neće ni da čuje. Ne zeli da prizna da imamo problem. Kada ja pokušam sa njim da razgovaram (u trenucima kada je sve u redu i raspoložen je), on uvek kaze: "Razvedi se ako hoćeš!"! U društvu se ponaša kao da smo najidealniji par, odaje utisak uglednog gospodina za kojeg niko ne bi i nije posumnjao da je takav. Medjutim, u kući večiti strah! Dete se ukoči kad počne da viče (uvek izmisli razlog za to), ja se plašim i vredjanja i toga kad zamahne ruku na mene (uvek se suzdrži...ne znam do kada)! Doktore, pomozite! Nezavisna sam finansijski, ne odlažem zato razvod, već iz razloga što se svaki dan nadam da će se nešto promeniti ili da će bar pristati da potražimo zajedno pomoć! Može li se to desiti i vredi li sve ovo trpeti?

    Odgovoreno: 31. 01. 2009.
    • Poštovana, ljudi koji ne mogu da se sete zbog čega se svađaju, najčešće se svađaju zbog moći. Rođenje deteta je zbog mnogo čega važan događaj u prodici, pa između ostalog i po oduzimanju moći drugim porodičnim "zvezdama" , pa onda ugledna gospoda postaju čangrizave prznice jer nisu više u žiži interesovanja. Da li je ovo baš slučaj sa vašim suprugom ne znam, ali verujem da ćete vi znati. Komentari "razvedi se...", zatim predstava za van kuće, a pogotovo nepriznavanje potrebe da se potraži pomoć, ukazuju na to. Sa druge strane, životna faza sa malom bebom nije nimalo jednostavna za oba partnera, ako su nespremno dočekali nove zahteve i nametnute obaveze. Da li vredi sve trpeti? Nikako! To znači samo još više istoga, do iscrpljenja. Šta činiti? Gotovo ništa od onoga što ste do sada činili. Vaš umirujući ton iritira, vaša neodlučnost ostavlja ravnodušnim, a vaš strah daje moć. To je ono što ste vi primetili (a ja sažeo), pa vi sada odlučite šta od svega toga želite da se i dalje događa. Srdačno