Poštovani doktore,
    Imam 19 godina i ovde godine sam se verila, za dečka koji živi u inostranstvu. Ja sam po prirodi vesela i vaspitana dosta u crkvenom običaju. Što se nas dvoje tiče nemamo nekih problema, u suštini se razumemo, ali imam problem sa njegovom majkom, koja živi isto sa nama. Žena je očigledno u depresiji koja posećuje psihijatra, ne znam od koje depresije ni od čega, jer ona uvek kaže da njen doktor je glupost. Mi u toj kući nemamo pravo ni na kakvo mišljenje, ja nemam prava ništa da kažem, upada nam u spavaću sobu kad poželi ujutro, diže nas, svaki dan od 17 do 22h sedi u njoj i onda nas tera da idemo spavati. Imam osećaj kao da je diktator. U kuhinji mi ne da ništa živo da uradim, jer pobogu ja to ne znam. Sad kada sam došla kući da položim neki ispit govori mom vereniku kako nisam ni jednom pustila mašinu, a nije mi ni pokazala kako da je uključim, kako sam joj okrnjila 3 tanjira i još mnogo toga. Dok sam bila tamo vredjala je moje roditelje po svakim osnovama. Gospodja je opterećena samo lošim stvarima, ubistvima, provalama i tako slično. Njegove reči na sve to su bile navikni se. Sad sam rekla da ne mogu, da ne želim da me vredja al kaže da mi on ne moze obećati da me ona neće vredjati, da sada kad opet dodjem jednu nedelju ja vodim kuću jednu ona. Imam osećaj kao da treba da se takmičim sa njom u svemu, jer ona do sada nije videla da se ja trudim. Ja joj nisam vratila ni jednu uvredu, šta je rekla da uradim - uradila sam, al ja ne mogu da nekom pročitam misli, da znam šta taj neko očekuje od mene.
    Kako ja da izadjem na kraj sa tim i kako uopšte da se naviknem? Potrebno mi je nečije stručno mišljenje.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 31. 01. 2009.
    • Poštovana mlada odrasla osobo, ako imate 19 godina, nemojte se ponašati (i vaš verenik) kao da imate manje od toga, ako ne želite da se i drugi prema vama ponašaju tako. Ni crkveni običaji, ni patrijahalno vaspitanje ne nalažu da neko zauvek po ponašanju bude dete prema svojim i tuđim roditeljima. Sa 19 godina druge osobe vam persiraju imate pravo da odaberete gde ćete i sa kime živeti, uz to vam i država daje pravo da radite i birate predsednika države, pa je onda potrebno i da ponašate u skladu sa tim pravima, ali i boriti se za ta prava ukoliko ih neko drugi ugrožava. Nemojte mešati depresiju i diktaturu. Depresivni ljudi ne ugrožavaju tuđa prava smišljeno, to nije simptom njihove bolesti. Dakle radi se o nečem drugom. Vaš verenik se ne buni preterano zbog maminog ponašanja (čak vas nagovara da se privikavate), a da biste nešto promenili treba vam njegova podrška, a ne takmičenje sa njom koja će njemu više ugoditi. Možda njemu i ne odgovara da se nešto promeni čim je spreman da plati tako skupu cenu? Izgleda da ćete prvo morati sa verenikom da isterate stvari (pravila ponašanja) na čistac, pa tek onda sa njegovom mamom. Jer ako neko planira da se ženi, verujem da planira da promeni i momačke navike u kući (i van kuće). Srećno i hrabro,