Poštovani,
    nalazim se u nezavidnoj sitaciji. Tokom dugih godina zabavljanja i braka prelazio sam preko stvari sa kojima se nisam slagao i to sve u korist mira u kući. Sada sam došao u poziciju da ne mogu da se kontrolišem kada mi se skupi svega (pukne mi film). U toj seansi pucanja filma svašta sam u stanju da kažem a na žalost i da uradim. Trpim do odredjene granice ali ni druga strana nema bas kočnice za sve. Skroz sam postao neprepoznatljiv. Imam osećaj da sam upao u vrzino kolo koje po svaku cenu hoće da očuva nešto što ne ide. Znam da ne postoji pilula koja će sve zalečiti i izbrisati ali šta da radim? Nije moje pucanje filma produkt samoinicijative 100%. Imam pragove tolerencije na mesec dana, sedam dana, 2 dana ... Kipim u sebi i pokušavam lepo. Druga strana se žali na mene kao škrtog sa emocijama ali kako da ih ispoljim kada je stalno napeta situacija. Inače se jedino prepirem sa ženom i što je još gore pred decom. U teoriji mi je sve poznato kako treba da izgleda ali ne umem to da primenim u praksi. Kada izbije problem i kada se posle milion suza strasti smire onda sve cveta i funkcioniše dok se ne uključi očekivani emotivni odnos. Kada funkcionišemo kao par koji je tu zbog dece i jedino zbog dece onda je OK.
    Šta nam je činiti? Kako da sputam svoj bes kada mi neko uporno govori o stvarima sa kojima se ne slažem?
    Pozdrav.

    Odgovoreno: 15. 01. 2009.
    • Poštovani, nije mi dovoljno jasno šta ste suštinski promenili u svom ponašanju osim što vam je sa godinama prag reagovanja snižen. Koliko ja shvatam vi i dalje prelazite preko stvari sa kojima se ne slažete samo vam češće puca film ("kipim u sebi i pokušavam lepo...sve u korist mira...a u seansi pucanja filma sam u stanju svašta da kažem..."). Suštinska promena bi bila da ne prelazite preko stvari sa kojima se ne slažete, već da kažete jasno i argumentovano "ja se sa tim ne slažem, jer (argument)". Ako se neko drugi ne slaže sa vašim ne slaganjem to ne znači da treba ulaziti u debatu ko je u pravu, već jednostavno ili promeniti mišljenje (ako druga strana ima bolje argumente) ili ostati pri svome što u praksi znači da vi u daljoj akciji niste učesnik. To drugu stranu upućuje na kompromis. Reći nekome "ti si škrt na emocijama" je manipulativna kritika jer je uopštena i više zatvara nego što otvara komunikaciju. Zato trebate razjasniti traženjem odgovora šta to konkretno znači. Uplatanje dece nije fer prema deci jer mogu osetiti krivicu zbog roditeljske nesreće koja bi bila manja da se ne žrtvuju zbog njih (dece), što realno nije tačno. Blokiranost u emocionalnom odnosu je očekivana ukoliko jedan partner ima doživljaj da partner nije u vezi sa njim zbog autentnične bliskosti već zbog nekih drugih očekivanja. Zato ne okrivljujte sebe i druge (ženu) već razjasnite komunikaciju. Izgleda da ste dugo razvijali odnos na duplim porukama obostrano, ali takva komunikacija je sve samo ne jednostavna i dobra za emocionalnu bliskost. To treba menjati, pa makar u bračnom savetovalištu koje postoji i za penzionere. Srdačno