Imam svekrvu koja je alkoholičar, ali to ne priznaje. U zadnje vreme na svakih 15-ak dana pije i tako po nekoliko dana sve dok ne isprazni i zadnju flašu. Problem je u tome što ona pije i lekove za srce i smirenje. Nekad je pravila kombinacije lekova i alkohola i kočila se, a inače i njen brat je alkoholičar i epileptičar, ali zadnjih par meseci ne pravi te kombinacije. Pre 2 godine je imala i ginekološku operaciju ali ne ide uopšte kod lekara. Sama sebi prepisuje te lekove, ne leči se po propisu ali često ima temperaturu i kuka kako joj nije dobro. Kako sada njoj pomoći kad ona prvo ne želi sama sebi da pomogne? I stalno svima nama u kući stvara psihicku torturu jer par dana je dobro, pa ne, pa se svadja, pa je bole oči, ima ubrzano disanje, svakog dana nešto drugo.
    Kako pomoći i nama i njoj?

    Odgovoreno: 09. 01. 2009.
    • Sa pravom postavljate pitanje o pomoći i vama i svekrvi jer se radi o veoma rizičnom (životno ugrožavajućem) ponašanju osobe koja po svemu sudeći ne može racionalno odlučivati o svojim postupcima). Ono što možete učiniti (ukoliko nemate drugog izbora i mesta za život) je da joj za svaku žalbu ponudite pomoć, ali za odlazak kod lekara i ništa više od toga, jer niste lekar. Ukoliko odbije, vi izbegnite dalje slušanje žalbi. Na prvi njen pristanak, reagujte pokazujući otvorenu zainteresovanost za njene žalbe, ali samo ukoliko pristane da ide kod lekara. Tako joj nećete dati mnogo izbora, a "tortura" će imati svoju posledicu. Predlažem i da u sistem (ljudi) koji će je ubeđivati (i insistirati) uključite neku osobu koja je autoritet za vašu svekrvu i koja će svojim uticajem doprineti da ona odluči da ode lekaru (i za alkoholizam i za srce). Suvišno je govoriti da poslednje "zadnje" flaše ne treba imati flaša u kući, ali je potrebno da od lekara dobijete još mnogo informacija koja su još "zlatna" pravila u lečenju alkoholizma. Pa ako neko nije alkoholičar, biće mu lako da ih se pridržava. Srdačno