Poštovani,
    Potrebna mi je Vaša pomoć jer u porodici imam strica koji ima 48 godina i dugogodišnji je kockar, prvo se kocka igrajući karte, a poslednjih godine je u pitanju kladionica, zbog svog poroka je postao odvojen od porodice i stvara velike finasiske problem, gubi posao zbog toga što je od zavisnosti od kocke izgubio osećaj odgovornosti. Želela bi da mu pomognem, pa je moje pitanje kako takvoj osobi na najbolji način predložiti da se leči da bi ona na to pristala, kako opšte saopštiti predlog da se poseti lekar. i koje ustanove lekarske leče od zavisnosti od kocke i kako doći do njih.
    Hvala unapred!! Zabrinuta sestrčina!!!

    Odgovoreno: 02. 01. 2009.
    • Moje skromno iskustvo sa zavisnicima ukazuje da treba stvoriti porodični savez u stavu da je lečenje potrebno, otvoreno kazati taj stav (to treba da učini partner ili osoba od poverenja, a ne deca), ponuditi pomoć, ukazati na konsekvence, a zatim i uceniti. Retki su (ali časni) izuzeci da osobe samovoljno dolaze na lečenje od zavisnost, jer je strast jača od volje. Ucena je gruba reč, ali je efikasno sredstvo, koje postaje bezvredna reč ukoliko se konsekvence zaista ne sprovedu. Odvikavanje od kockanja nije oblast koja je kod nas zaživela u pšrofesionalnim krugovima, ali principi lečenja su isti kao i kod drugih bolesti zavisnosti i za to je potreban specijalizovani stručnjak sa takvog odseka. Učešće porodice je neophodno, jer promena ponašanja jednog člana će biti kratkotrajna ukoliko se ne menja ponašanje okoline u kojoj se bolest razvijala.
      Srdačno