Suprug i ja živimo 6 godina zajedno. 2 godine kako smo venčani. Imamo devojčicu staru 18 meseci. Kuću smo zajedno kupili pre venčanja i zajedno u nju ulagali. Problem su naše sve češće svadje i nesuglasice, bukvalno zbog sitnica. U toku tih svadja on urla, baca i lomi stvari po kući, cepa garderobu, razbija telefone....one skuplje stvari su mu omiljene za uništavanje. U poslednje vreme osim groznih uvreda on pokušava i fizički sa mnom da se obračuna. Nakon toga on pakuje svoje stvari i odlazi od kuće na par sati, najvise dan. Potom se vraća i nastavlja život kao da se ništa nije dogodilo. Ja nemo prelazim preko svega. Scenario vidjen bar milion puta.Još veći problem je to što on ne želi ni ispred deteta da se uzdrži, pa je sve češće i ona posmatrač tog cirkusa. Posle se opravdava rečima, kako je ona još mala i kako ništa ne razume. Nemam gde da odem sa njom a nema ni on pa smo opet prinudjeni ,pod istim krovom da nastavimo život.. On ume da bude i dobar suprug i brižan otac. Ja se brzo odljutim i zaboravim. Sve to tako traje do prve svadje i onda opet sve ispočetka: galama, histerija, pakovanje,odlazak.....Nismo pričali o razvodu, mada ja u poslednje vreme razmišljam o tome. Trenutno sam bez stalnog zaposlenja pa mi i to otezava stvari.
    Želela bih i Vaše mišljenje da čujem.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Poštovana,
      sekvenca koja se milion puta ponavlja se ipak ne ponavlja identično. Naprotiv, izgleda da postaje sve složenija i bogatija pretnjom nasiljem. Međutim, izgleda da je ipak sve pod zajedničkom kontrolom, jer oboje znate kako započeti svađu, kako će ona teći i kako će se završiti. Čak to što se vi brzo i odljutite ide u prilog činjenici da takve situacije samo trenutno nose stres, a da je njihova poruka možda da vam je stalo jedno do drugog i da ste utrenirani da u ovoj fazi životnog ciklusa porodice tako saznajete da onaj drugi mari za vas. Naravno, cena takve komunikacije je skupa, ali vaš suprug i vi upravo skuplje stvari i najradije uništavate tom kontrolisanom emocionalnom erupcijom u vidu "cirkuske" predstave. Samo, vi niste izgleda spremni da narušenje razvoja deteta bude cena vaše "skupocene" ljubavi i to je dobar znak da će "cirkus otići iz grada". Što pre to bolje. U suprotnom dete neće naučiti da pravi razliku između cirkuske predstave i stvarnosti jer će predugo biti u publici.
      Srdačno