Poštovani,
    imam sina od 3 god i 4 meseci. Od rodjena je živeo samo sa samnom (majkom) i bakom (mojom majkom). Biološkog oca je vidjao samo na ulici (nažalost otac nije pokazivao više interesovanja od toga) ali je bio suviše mali da bi to upamtio. Kad je napunio 2 godine u naš život je ušao moj sadašnji suprug. Moj sin misli da mu je on otac i tako se njih dvojica od samog početka i doživljavaju. Pre tri meseca smo se preselili kod supruga u Beograd.
    Moje pitanje bi bilo, kada je najbolje i na koji način saopštiti detetu da ima i biološkog oca? Izuzetno teško podnosi promenu boravišta (postao je agresivan i besan, obavlja sve u gaćicama) i jako je usamljen (nema dece, jer su sva deca u vrtićima). Moje sledeće pitanje bi bilo, da li da ga dam u vrtić da se druži sa decom, bojim se da to ne bude previše promena za kratko vreme? Moram da napomenem da se u kući svi jako trudimo da mu sve to olakšamo, pogotovu ja, jer sam mu ja tu promenu i nametnula. Često traži da odemo kod bake, odakle smo i došli. Kad ga odvedem, totalno je zbunjen, ne zna gde živi i ne želi da se vratimo u Beograd. Kaže da mu se ne svidja i da želi da ostane kod bake. Zbog toga noćima ne spavam i osećam veliku krivicu. Pa se pitam, kojim intezitetom treba da praktikujemo te posete? Da je bolje za njega da budu redja ili svaki put kad izrazi jaku želju? U svemu ovome, moj sadašnji suprug je potpuno nov. Nije imao dece i na žalost ne može da ih ima. Trudi se jako, ja to vidim, ali ne ume da se nosi sa novonastalom situacijm, tj.sa promenama u detetovom ponašanju. Lepo je to što želi da nauči. Naravno, insistiram da Vas oboje posetimo. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 20. 12. 2008.
    • Poštovana, za biološkog oca mu možete reći kada biološki otac bude spreman da se uključi i pomogne. Pre toga, a pogotovo pre navršenih 5 godina, ne vidim nikakavog razloga govoriti o nekakavom "fantomu" i narušavati odnos sa čovekom koga dete smatra ocem, a koji se možda upravo zbog činjenica što između njega i dečaka, uz vašu pomoć, stoji još jedan "nevidljiv" čovek (biološki otac), čime može biti ometen da se snađe i adekvatno preuzme ulogu oca, što u psihološkom smislu i zaista jeste. Deca na uzrastu od 3,5 god. izuzetno teško podnose emocionalnu nestabilnost i uznemirenost bliskih osoba, jer se vezuju za sigurne osobe, a ne za mesta. Najteže im pada kada se za njih sigurna osoba ponaša nesigurno. Ukoliko dete (svojim detinjim razumom, dakle gledajući prvenstveno u sigurne osobe od kojih zavisi) proceni da je sigurno, sledeći dečiji korak je da istražuje, vraćajući se sigurnoj bazi kada je ugroženo. Dakle, ukoliko ga sada odvedete u vrtić, sumnjam da će prihvatiti da se odvoji od vas jer može biti "nesiguran da ste vi sigurni". Ustvari, on je uznemiren i nesiguran jer ste vi uznemireni, a vi ste uznemireni jer niste sigurni. zbog čega je on još više uznemiren. I tako u krug. Vaš sadašnji suprug možda prepoznaje svoju izopštenost iz tog začaranog kruga i traži da bude uključen. Kod mene ste svakako dobrodošli, ali napominjem da u Beogradu takođe imate dečjih psihijatara i porodičnih terapeuta, Dr Olivera Aleksić-Hil, Dr Saveta Draganić koje rade u Institutu za mentalno zdravlje u Palmotićevoj. Srdačno