Poštovani,
    Moj problem je veliki, a nisam u stanju da ga sama rešim. Pre skoro sedam godina poznanica moga brata je ostala u drugom stanju i protiv volje moga brata odlučila da rodi dete. Odmah nakon toga je odlučila da se zaposli u nekom marketu (njena stručna sprema je `slaba` srednja škola) i da nastavi da se samostalno stara o detetu. Ni posle sedam godina, moj brat (koji i dalje izigrava plejboja sa solidnom platom) nije promenio nimalo svoj stav. Ona je i dalje za njega moralno problematična i ne želi da čuje bilo kakav komentar na tu temu. Verujem da mu je tako lakše, jer on nije donosio nikakavu odluku. Ali i pored toga znam da oseća grižu savesti zbog devojčice, otada nije ni u kakvoj drugoj vezi, nešto bi hteo da preduzme, bar kad je ona u pitanju, a ne zna ni šta, ni kako to da učini. On ima tridesetsedam godina i krajnje je vreme da nešto učini sa sobom.
    Zabrinuta sestra i tetka.

    Odgovoreno: 05. 12. 2008.
    • Poštovana,
      niste napisali koliko Vi imate godina, ali čitajući Vaše pismo verujem da ste Vi oduvek bili "starija" odgovorna sestra, a on "mlađi neodogovorni" brat. Sada mlađi brat ima 37 godina, a sestra je u poziciji da se umesto njega "raspita" šta on treba da uradi sa sopstvenim detetom. U redu, moguće je da je Vama dosadilo da više budete u tako teškoj i nezahvalnoj ulozi pa smatrate da je krajnje vreme da nešto promenite, na čemu će vam verujem čestitati prvenstveno članovi vaše porodice i verujem većina porodičnih terapeuta. Osim što bi mogao da prizna dete i pomogn (pre svega materijalno) samohranoj majci svoga deteta, ne znam šta bih ja mogao drugo da savetujem čoveku od 37 godina koji mi se nije ni obratio za bilo kakvu pomoć. Vama mogu još jednom da čestitam na hrabrosti da nešto promenite u relaciji sa bratom.
      Srdačno