Poslednjih par meseci sam primetio da se zatvaram u sebe sve više, a po prirodi sam sasvim suprotno. U navedenom intervalu imam ozbiljne nesuglasice sa suprugom koja se ne kreće, jer boluje od MS i ima trenutno progresiju hipertrofiju mišića, ali uporno odbija da sama radi i osnovne vežbe, a posebno odbija fiz. terapiju. Osećam da sam nemoćan, a ona sve više tone u problem koji nam otežava život i nama i deci.
    Šta bih morao uraditi da ne dodjemo u težu situaciju?
    Hvala

    Odgovoreno: 20. 11. 2008.
    • Priroda MS je da postoji paradoksalno psihičko reagovanje pacijenta u odnosu na tegobe koje ima, odnosno što je klinička slika teža to je ponašanje pacijenta neobaveznije, pa čak se opisuju i stanja euforije. Međutim, tako je u teoriji, ali u praksi stalno ima izuzetaka i nedoslednosti u odnosu na teoriju jer raspoloženje ljudi ne diktira samo bolest već i sam život, pa vaša supruga ima pravo i na depresivno stanje koje je možda dodatno sputava. Ako mislite da će vaše ponašanje povlačenja u sebe (i povlačenja od supruge) biti od pomoći da ona počne da se bori za sebe, onda pravilno postupate menjajući njeno uobičajeno ponašanje. Ali, ukoliko je na vaše reagovanje njena reakcija još dublja pasivizacija, onda se postavlja pitanje na koji način joj onda pomažete (i u dobru i u zlu). Da bi ste dospeli u težu situaciju potrebno je da nastavite da činite ono što pomaže da vaša supruga još više potone u problem. Ukoliko želite ne samo da sprečite pogoršanje, već i da pomognete da se situacija popravi, čnite ono što je do sada bilo uspešno, a ako je potrebno proširite krug pomagača, decu, psihijatra, članove familije koji imaju uticaja na suprugu.
      Srdačno