Poštovani,
    u braku sam godinu dana, pre toga smo se zabavljali četiri godine, odlično funkcionišemo i u svemu se slažemo, jedini problem je seks. Naime, moja supruga je nezainteresovana za seks, u suštini ona je jako pasivna i nezainteresovana za bilo koju drugi pozu, osim misionarske, prilično je stegnuta i teško se opušta. Ja sam sasvim suprotan, dovoljno je da prodje pored mene ili da se približi i ja se uzbudim. Zdravstveno i fizički smo zdravi oboje. Ja bih mogao da vodim ljubav s njom 10 puta dnevno, a ona jedva jednom.
    Da li je problem u meni ili u njoj (ja imam 34, a ona 26 godina) i šta da radimo?
    Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 20. 11. 2008.
    • Poštovani,
      seks spada u jednu od 4 kardinalne karike partnerskog odnosa i najkasnije se gasi u hroničnim bračnim krizama, i to sa razlogom, jer je najčešći način smanjenja tenzije u partnerskom odnosu (naravno kada prođe faza zaljubljenosti u kojoj tenzija postoji zbog strasti a ne zbog skučene komunikacije, lojalnosti prema porodici porekla, stiskanja paste po sredini, i sl.). E sad, probleme koje vi navodite u seksualnom životu, grubo se mogu odvojiti na problem frekvencije seksualnih odnosa i na problem seksualne komunikacije, a oba mogu biti u vezi sa stepenom seksualne želje. Pozvaću se na moje istraživanje sa starijim adolescentima (dakle seksualno najspremnijoj kategoriji), u kome je skoro svaki četvrti muškarac ukazao da bi više puta dnevno želeo da ima seksualne odnose ako bi partnerka uvek bila na raspolaganju. Takavu seksualnu želju imala je tek svaka sedma adolescentkinja, odnosno najveći broj adolescentkinja ima želju za seksualnim odnosima 3-5 puta nedeljno, dok najveći broj muškaraca bi to želelo svakoga dana. Dakle, polne razlike u seksualnoj želji su značajno različite, a problem može nastati kada su kod partnera te razlike i individualno naglašenije. Pošto se radi o nagonskoj potrebi, može se govoriti i u terminima kao što su seksualna glad i sitost. Kada se zadovoljni seksualni apetit, osoba je onda seksualno sita, a ako se jede više od onoga što se želi (deca to rade da bi mame bile srećne) onda se može govoriti o presićenosti (pa deca počnu da odbijaju hranu). A ako zamislimo kako bi izgledala osoba koja je sita seksa, pitam se da li bi isto izgledala kao osoba sita hrane, nezainteresovana da jede, jede samo ono što najviše voli, samo proba, bez krupnih zalogaja, nelagodno se oseća. A ako sve to vratimo u kontekst slike ponašanja vaše žene, onda može biti jasnije dali se radi o gladi, sitosti i presićenosti. Dakle, ne radi se o bolesti, niti o problemu u bilo kome od vas dvoje, već možda o neusaglašenosti želja, o čemu treba otovoreno razgovarati. Ukoliko dozvolite supruzi da seksualno ogladni, možda budete iznenađeni drugačijim pristupom.
      Srdačno