Imam 28 god, pre 25 dana imala sam prevremeni porodjaj, rodila sam devojčicu koja je posle par sati umrla. Pila sam bensedin ujutru 2mg, uveče 5mg i čaj od kantariona. Pre 4 dana sam prestala sa besedinima i juče sam ceo dan preplakala. Da li je to normalna reakcija na prekidanje sa lekovima? Inače se moja rodjena sestra porodila 6 dana posle mene i rodila prelepog dečaka, kod nje sam svaki dan i pomažem joj oko bebe, a ona sa mnom plače za mojom bebom, koliko na mene utiče to što sam u blizini bebe? Ja sam to sebi svesno u glavi odvojila i osećam se samo kao tetka, a da li podsvesno to utiče na mene? Imam osećaj kao da se još uvek nisam odvojila od moje bebe, stalno mi je u mislima, nemam razloga nikoga da krivim i lekari i ja smo dali sve od sebe, ali ja sada krivim sebe i osećam se kažnjeno. znam da to ne treba tako. ali ne znam kako sebi da objasnim da je to moralo tako da bude, Da li mi treba stručna pomoć? Želim drugu trudnoću što pre i unapred se plašim da li ću moći, šta ako mi se desi isto?

    Odgovoreno: 14. 11. 2008.
    • Saučešće pre svega! Žao mi je zbog vašeg gubitka i pokušaću da nekim informacijama makar ublažim vaš bol, mada ne znam da li postoje pametne i ekovite reči koje mogu utešti gubitak deteta, bez obzira što je emocionalna veza ostvarena samo tokom trudnoće. Vaša reakcija (i stalno razmišljanje o bebi i plakanje) je više nego očekivana i reklo bi se normalna u situaciji u kojoj se nalazite (bensedin je možda samo odložio ili oslabio normalnu reakciju). Čak šta više, potpuna je zabluda da je postporođajni period vreme eufročnog raspoloženja majki i kod kojih nije bilo nikakvih komplikacija posle porođaja. Naprotiv, čak svaka druga porodilja prođe kroz neku vrstu posleporođajne tuge koja se karakteriše emocionalnom labilnošću, razdražljivošću, zabrinutosšću i plačljivošću bez nekog značajnog razloga. Osećanje krivice i kažnjenosti koje osećate je razlog da porazgovarate sa dostupnim psihijatrom jer su to desna i leva ruka depresivnosti. Ukoliko imate i nesanicu, savetujem da pomoć potražite neizostavno. Što se tiče druge trudnoće, kod većine žena koje su pretrpele gubitak, ona se pokazala kao dobar antidepresiv. Naravno, nakon što sa vašim ginekologom razmotrite sve rizike.
      Srdačno