1. Učestale svađe roditelja

    Pitanje broj: #37560

    Ja imam 15 godina, imam mlađeg brata koji ima 12 godina. Živimo sa mamom, majkom i sestrom od mog oca, a moj otac ide preko sedmice da radi u Zagreb i dolazi svakog vikenda. U zadnje vrijeme je zapostavio mene, mamu i brata, živi život sa svojom majkom i mi mu nismo bitni, na nas je stalno ljut i nikom ništa ne dozvoljava. Mi nemamo pravo na svoj život, već on manipuliše našim životima. Konstantno se mama i tata svađaju, a te svađe slušamo ja i brat. Pričala sam s mamom mnogo puta, ali ona misli da će to biti bolje i nikad ništa ne poduzima i sinoć je opet dobio neki svoj napad i pobjesnio i počeo se derati na mamu. Želim da živim normalan život kao i ostali ljudi. i želim nešto poduzeti ali ne znam kako?

    Odgovoreno: 27. 08. 2009.
    • Pre svega moram ti čestitati na odgovornosti koju preuzimaš u ime svoje porodice. Kako otac preko nedelje nije kod kuće, pretpostavljam da se roditelji uglavnom svađaju vikendom kad otac dođe. Svako od nas ima svoj ugao gledanja određene situacije, pa tako verovatno i ti i tvoja majka različito procenjujete svađu i razloge za nju. Pre nego li preduzmeš bilo kakve korake bilo bi mudro da pokušaš da otvoreno porazgovaraš sa ocem i izneseš mu ono što te muči. Ukoliko posle toga ne dođe do promene načina komunikacije, mogla bi zajedno sa majkom da posetiš porodično savetovalište. Porodična savetovališta, uglavnom. rade u centrima za socijalni rad, tako da se možeš obratiti njima i zakazati termin za sebe i svoju porodicu.