1. Porodično nasilje i seksualno zlostavljanje

    Pitanje broj: #42920

    Problem je brak moje sestre. Pre 3 godine je ostala trudna i udala se za momka sa kojim se zabavljala 2 godine i od tada nastaju problemi. Kako ona kaže, prestala je da ga voli i svađe su učestale, ona je nesrećna i nezadovoljna svojim životom i krivicu prebacuje na njega. Pre 2 dana mi je rekla da je on primorava na seksualne odnose od samog početka i pokazala mi modricu na ruci koju joj je on napravio. Kome da se obrati? Da li možemo nekako da stupimo u kontakt sa Vama? Ne mogu da je nateram da ode u savetovalište i potraži pomoć. Mislim da je u depresiji jer je udaja skroz poremetila njen tok života.

    Odgovoreno: 08. 11. 2009.
    • Zabrinuta sestro, lepo je od Vas što brinete o svojoj sestri i pokušavate da nađete način da joj pomognete. Međutim, da bi došlo do bilo kakve promene nju bi trebalo da inicira Vaša sestra. Čitajući Vaše pismo dolazim do zaključka da se radi o porodičnim nasilju, pri čemu je seksualno zlostavljanje samo jedan segment. Vaša sestra bi savet i pomoć mogla potražiti u nadležnom Centru za socijalni rad, savetovalište za brak i porodicu, ili nekoj od nevladinih organizacija (nvo) koja se bavi zaštitom ženskih prava. Vaša pomoć i podrška će joj u svakom slučaju dobro doći.