1. Bračna i ekonomska kriza

    Pitanje broj: #57407

    Oženjen sam sa ženom koju volim i imamo troje dece. Bilo je koškanja i ranije, ali se sve jako pogoršalo od prošle godine. Počela je ekonomska kriza i ja sam ostao bez posla. Ekonomski se to nije jako osetilo pošto su prethodne godine bile veoma uspešne. Moj posao zahteva rad na računaru i česta putovanja van zemlje. Sličan je mornarskom poslu, samo su smene kraće. Znači, većinu vremena provodim tražeći nove poslove. Trenutno imam ponovo izvore prihoda, ali to nije sigurno na duže staze. Moja žena ne može da prihvati realnost i besni nezadovoljna svaki dan. Apsolutno ne pazi šta govori i vređa i mrtve i žive. Ne da mi da tražim posao. Razbija mi kompjuter i udara drvenom klompom po operisanoj nozi. Ne želi da razgovara uopšte i samo priča kako nam je bilo najlepše kada smo svi živeli u jednoj sobici i delili toalet sa bolesnom majkom. Deca naravno pate. Non stop se svađaju i tuku, a ocene padaju. Ne znam šta da radim. Jedino ovim poslom mogu da obezbedim dovoljo finansija za porodicu. Ali ovako više ne ide. Strah me je i da se razvedem i da prepustim decu ženi jer ona nije sposobna ni sebe da kontroliše i prehrani.

    Odgovoreno: 13. 04. 2010.
    • Ekonomska, ili bilo koja vrsta krize kroz koju prolazimo, iznese na površinu sve one sitnice koje su se godinama taložile i bile nerazrešene. I sami kažete da je bilo i ranijih koškanja, ali da je sad došlo do kulminacije koja je vidljiva u svim segmentima Vaše porodice. Patite Vi, pati žena, deca pokazuju nezadovoljstvo na sebi svojstven način. Pokušajte da sa suprugom porazgovarate i da otkrijete zašto vam je bilo najlepše kad ste živeli u jednoj sobici. Možda ste bili bliskiji, intimniji pokušajte da ponovo činite stvari koje su vas nekad spajale i činile srećnima (druženje sa prijateljima, šetnje i slične zajedničke aktivnosti). U svakom slučaju, možete se obratiti bračnom i porodičnom savetovalištu u Vašem gradu u koje biste mogli da odete Vi i žena zajedno.

Komentari na pitanje: #57407

    • Moj bračni problem je od samog početka u velikoj mjeri finansijski. Naime, moj suprug od samoga početka našeg zajedničkog života nikada nije davao platu u kuću, nije davao novac za hanu, ja sam uvijek imala solidna primanja i sve ove godine zajedničkog života 30 godina se takoreći sama kućim, i sama sam vodila brigu o odjevanju djece. Njegova ulaganja su se samo odnosila na plaćanje režija i održavanje automobila. To iskorištavanje me dovodilo do izbezumljenosti i nikada nisam mogla da nađem odgovor zašto je to tako. Sve što sam trpjela, trpjela sam zbog djece. Da nekada ni sama ne znam šta da radim.