Pitanje za bracno i porodicno savetovaliste u vezi sam 7 godina. Tokom zadnje 2 godine izostala je dobra komunikacija, seksualni odnosi nezadovoljavajuci kvantitativno ali ne kvalitativno, sto je dovelo do obostranog odaljavanja i obostrane zelje za raskidom. Medjutim stvari su se promenile jednim iskrenim razgovorom tako da smo oboje ustanovili u cemu smo gresili i kako bi to mogli ispraviti i izrazili zelju da ipak ostanemo u vezi. Stvari su krenule na bolje i veza postala zadovoljavajuca. Mislivsi da je pravi momenat, pokrenula sam pitanje ulaska u brak. Medjutim, partner je odreagovao zbunjeno, potom je nekoliko dana bio neraspolozan, rekao mi da ne zna sta da mi kaze po tom pitanju, da jos uvek nije spreman i slicno. Ja sam mu stavila do znanja da zelim da se to pitanje resi u narednih godinu dana najkasnije. Bojim se da nema hrabrosti da mi kaze da ne zeli brak samnom i da uzalud gubimo vreme. Od tad se jako lose osecam i svakodnevno preispitujem celu situaciju, nocu skoro da ne spavam, iscrpljena sam i umorna. Neznam da li da ponovo pokrenem razgovor na tu temu ili sacekam jos malo? Proslo je mesec dana od prvobitnog razgovora o braku, trenutno je sve ok, on je opusten kao da je i zaboravio na sve to.

    Odgovoreno: 03. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Stičem utisak da razgovor nije bio baš do kraja iskren, jer niste razresili za vas krucijalno pitanje, pitanja braka. Nekako mi se čini da nije baš pravi trenutak za donošenje odluke o zajednickom životu. Ukoliko jedan od partnera nije spreman za donošenje odluke pritisak bi samo doprineo da se partneri loše osećaju, jedan zbog nametnutosti a drugi zbog neodlučnosti. Ukoliko ste doneli odluku da to bude period od godinu dana, nadm se da je odluka obostrana, onda tako i učinite. Nakon tog perioda videćete da li je došla do nekog pomaka i promena i uspeti da donesete odluku koja će biti povoljna za oboje. Do tada uživajte jedno u drugom i u trenucima zajedničke sreće.