Jas sum od makedonija, imam problem so mazot. Momentalno sme razdeleni i imame 2 mesecno bebe. Razdeleni sme zaradi nemanje finansii i poradi toa sto ne mozese da ni obezbedi najophodnite sredstva za zivot. Jas ne se soglasuvav so negovite roditeli i si otidov od tamu. Problemot e sto toj saka da bideme zaedno i mnogu me saka i mene i deteto no nemoze zaradi finansiite nisto da napravi. Od edno rabotno mesto odi na drugo se pozajmuva pari od kogo ke stigne navodno da gi vrati dolgovite no nikako da se stabilizira. Se somnevam deka ima nekoj drug problem zatoa sto go izbrkaa i od rabota, od site tie pari sto toj gi pozajmil jas ne vidov ni denar. Neznam kade gi dal. Dali mozete nekako da mi pomognete i da mi dadete sovet za ponatamu zatoa sto uporno tvrdi deka ke najde stan pod kirija i da odime da ziveeme zaedno a toj voopsto ne ni raboti i toa ne mi go kaza tuku jas doznav od drugi deka mu dale otkas. Znaci me lazel celo vreme. Odnapred vi blagodaram i ke ve molam vo najbrzo vreme da mi dadete odgovor

    Odgovoreno: 26. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Niste napisali koliko godina imate, ali čitajući vaše pismo stekla sam utisak da se radi o dvoje adolescenata koji se teško prilagođavaju novonastaloj situaciji. Vaš muž ne može da vam obezbedi ni najosnovnija sredstva za život, vi se ne slažete sa njegovim roditeljima, odlazite a uz sve to imate i malu bebu. Davati savet za kasnije je vrlo nezahvalno jer najpre treba naći odgovore na neka sadašnja zbivanja. Vaš muž stalno menja poslove, dobija otkaz, pozajmljuje pare od kojih vi nemate nikave koristi a uz sve to vas i laže. Svakako da bi trebali otvoreno da porazgovarate sa svojim mužem i pokušate zajedničkim snagama da rešite probleme. Za vas troje je svakao bitno da budete zajedno, šta je lepše od srećnog, zadovoljnog para sa malom bebom!? Na žalost od ljubavi se ne živi.