Postovani, u braku sam 3 godine, dete ima 2. 5 godine. Moj muz i ja ne funkcionisemo najbolje od samog starta. Ali sada postaje sve gore i gore. Ja sam zaposlena, dok njega finansiraju roditelji, tako da on ne radi. On provodi vise vremena sa detetom. Ja uglavnom slobodno vreme provodim sa sinom, ali ne mogu da mu se posvetim, jer uvek mislim na nesto drugo. Uz sve to muz uopste ne uzima u obzir moje misljenje, govori da se ne brinem dobro o detetu. On mu je i otac i majka. Moj autoritet rusi pred detetom, a uvek je njegov na prvom mestu, i ne dozvoljava da ja kazem svoje misljenje. Bukvalno su nam se promenile uloge, on je zensko, a ja sam musko. Iz celokupnog nezadovoljstva i odsustva svega sto je potrebno za funkcionisanje normalne porodice, ja imam potrebu za drugaricama i izlascima, jer to mi je jedini izduvni ventil. Moje dete volim vise od icega, ali jednostavno sve ovo mi je ubilo zelju da se bavim detetom. Pri spomeni razvoda, muz je rekao da mi nikad ne bi dao dete. Sta da ucinim? Molim vas za savet!

    Odgovoreno: 20. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Dolazak deteta na svet je nova životna faza u porodičnom životu i nosi drugačije i teže zadatke nego li period kada su bračni partneri živeli sami. Menja se raspored slobodnog vremena, pravila dogovaranja, ritmovi završavanja obavaze i odmora, emocionalna pristupačnost. Ukoliko se stare navike, očekivanja pa i konflikti prenesu iz jedne faze u drugu dolazi do povišenja tenzije. Čini mi se da ste vi mnogo nerazrešenog preneli, kako sami kažete od samog starta, pri čemu problemi ne da se ne rešavaju, nego se sve više usložnjavaju. Šta da učinite? Savetujem, pre nego što počnete da mašete razvodom, najpre porazgovarate sa suprugom i zajedničkim snagama napravite promene u vašem odnosu. Ukoliko to nije moguće, predlažem vam odlazak u bračno savetovalište.