1. Veliki procenat streptokoke u grlu

    Pitanje broj: #106252

    Poštovani,

    Dete od 3, 5 godine je od strane drugog lekara upućeno na bris grla, a dok ne stignu rezultati u terapiju je uključen sirup Eritromicin. Nakon 3 dana tj. danas, stigao mi je ovakav rezultat: bris grla 70% beta hemolitički streptokok grupe a. Tada sam prvi put videla ovako izraženu brojku u procentima. Do sada mi je uvek dolazio rezultat sa antibiogramom. Nisam smela da rizikujem i detetu sam isključila Eritromicin, a uključila Jugocilin 400000ij. Pošto je pilo Eritromicin 3 dana, napisala sam 7 injekcija, tako da će mi terapija trajati ukupno 10 dana. Šta Vi mislite o mojoj terapiji i svemu ovome?

    Odgovoreno: 06. 10. 2012.
    • Poštovana,

      Procenat bakterija se određuje orijenaciono i svaki mikrobilog će napisati drugu cifru osim kada je čista kultura odnosno 100%. Mislim da bi bilo dovoljno 3 dana dati Penicilin parenteralno i onda nastaviti sa sirupom. Generalno, nije neophodno da lek bude čist Penicili (i nije neopgodno da budu injekcije), osim za početak terapije, već to danas mogu da budu i polusinteski Penicilni i Cefalosporini ali Penicilin je savršeno ciljana terapija.